Araçlar arası haberleşmede güvenli model geliştirilmesi
Developing a safe model in inter vehicle communication
  1. Tez No: 868870
  2. Yazar: ŞÜKRÜ OKUL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATİH KELEŞ, DOÇ. DR. MUHAMMED ALİ AYDIN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışmada günümüzde önemi her geçen gün artan araçlar arası haberleşmede güvenli bir model önerilmektedir. Önerilen modelde güvenliği arttırmak ve güncel bir teknoloji kullanmak amacıyla blok zincir teknolojisi kullanılmaktadır. Ayrıca performansı ve güvenliği birlikte düşünerek konsorsiyum blok zincir kullanılmaktadır. Bu model önerilirken giriş kısmında çalışmanın amacı ve detaylarından, kavramsal çerçeve kısmında ise VANET teknolojisi, blok zincir teknolojisi ve daha önce yapılan çalışmalar hakkında bilgi verilmektedir. Daha sonra araçlar arası iletişimde mesajlaşma süreci ile ilgili güncel çalışmalar incelenmiş, avantajları ve dezavantajları hakkında bilgi verilmektedir. Bu bilgilerden sonra yöntem başlığında önerilen sistem tasarımı detaylı olarak anlatılmaktadır. Ek olarak yöntem başlığında yine blok zincir teknolojisi kullanılarak tasarladığımız araç sosyal ağından bahsedilmektedir. Sistem tasarımında bahsettiğimiz uygulamamızın test sonuçları bulgular kısmında irdelenerek teorik olması gereken sonuçlar ile karşılaştırılmaktadır. Karşılaştırma yapılırken daha önce fark edilmemiş bir bakış açısıyla incelenmektedir. Kuyruk kısmında ise gerçek zamanlı olarak oluşabilecek ihtimaller göz önünde bulundurularak çalışma yapılmış ve aynı anda blok zinciri üzerinden isteklerin alınması ve bunların değerlendirilerek bir işlem ile blok oluşturulması süreci dikkate alınmaktadır. Tüm bu süreçlerde güvenlik dışında mobilitesi yüksek bir sistem olduğu için performans ile ilgili çalışmalar ve sonuçlarda irdelenmektedir. Sonuçları irdelemeden önce teorik olarak tüm bu sistem süreçlerinde olması gereken performans verileri hesaplanmaktadır. Hesaplanan değerler ile elde edilen sonuçların sonuçları karşılaştırılmaktadır. Ayrıca diğer çalışmalarla ilgili olarak teorik ve performans bazında karşılaştırma yapılmaktadır. Sonuç bölümünde son değerlendirme yapılarak, çalışma ile ilgili bilgiler sonuçlandırılmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, a secure model is proposed for inter-vehicle communication, the importance of which is increasing day by day. In the proposed model, blockchain technology is used to increase security and use an up-to-date technology. In addition, consortium blockchain is used by considering performance and security together. While this model is recommended, information is given about the purpose and details of the study in the introduction, and information about VANET technology, blockchain technology and previous studies in the conceptual framework. Then, current studies on the messaging process in inter-vehicle communication were examined and information was given about its advantages and disadvantages. After this information, the proposed system design is explained in detail in the method title. In addition, in the method title, the vehicle social network that we designed using blockchain technology is mentioned. The test results of our application, which we mentioned in the system design, are examined in the findings section and compared with the results that should be theoretical. It is examined from a perspective that has not been noticed before while making comparisons. In the queue part, the study was carried out by taking into account the possibilities that may occur in real time, and the process of simultaneously receiving requests over the block chain and evaluating them and creating a block with a transaction is taken into account. In all these processes, since it is a system with high mobility apart from security, it is examined in studies and results related to performance. Before examining the results, the performance data that should theoretically be in all these system processes are calculated. The calculated values and the results of the obtained results are compared. In addition, comparisons are made with other studies on a theoretical and performance basis. In the conclusion part, the final evaluation is made and the information about the study is concluded.