Kolonun mekanik hazırlığında Bisakodil'in yeri (Prospektif randomize klinik çalışma)
- Tez No: 86891
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER KARAHAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, Genel Cerrahi, Gastroenterology, General Surgery
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
7. ÖZET Amaç: Kısa süreli, daha konforlu, ekonomik ve etkili bir kolon hazırlığı yöntemi ortaya koymaktır. Materyal ve Metod: Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilimdalında Ağustos 1998 ve Haziran 1999 tarihleri arasında yatan ve elekti/ şartlarda kolon cerrahisi planlanan 32 hasta randomize yöntemle seçildi. Hastalar 2 ayrı- gruba ayrıldı. A grubunda 16 hastaya ameliyattan bir gün önce bisakodil ile kolon hazırlığı uygulandı, B grubunda ise 16 hastaya ameliyattan 3 gün önce klasik yöntemle kolon hazırlığı yapıldı. Her iki gruba da aynı antibiyotik programı uygulandı. Her iki gruptaki hastaların kolon hazırlığı öncesi ağırlık, vital, biyokimyasal ve mikrobiyolojik (koloni sayımı) ölçümleri yapıldı. Aynı ölçümler kolon hazırlığı sonrası da tekrarlandı. Ayrıca her hastaya kolon hazırlığı sırasında oluşan yan etkiler (tolerabilite) soruldu. Operasyon sırasında operatör tarafından kolon temizliği değerlendirildi. Lümen içi materyalden bakteri sayımı için örnek alındı. Histolojik inceleme için proksimal cerrahi sınırdan 1x1 cm kolon parçası alındı. Postoperatif dönemdeki komplikasyo'nlar değerlendirildi. Bulgular: Kolon hazırlığı yapılan kişilerin yaş, cinsiyet, ağırlık ve uygulanan cerrahi açısından her iki grup arasında istatiksel olarak fark yoktu. Her iki grupta ağırlık, Na+, 1C, AKŞ, BUN, diastolik, sistolik basınç ve koloni ölçümleri azalma göstermiştir. Ancak gruplar arasında sadece bisakodil lehine JC da istatistiksel olarak azalma vardır (P 0.05) Kolon temizliği her iki grupta da birbirine denk dağılım göstermiştir. Postoperatif komplikasyon açısından da gruplar arasında fark saptanamamıştır. Histolojik incelemede ise A grubunda goblet hücresindeki azalma istatistiksel olarak anlamlı bulundu (P < 0.05). *£KîMSSSonuç: Bisakodil ile kolon hazırlığı yönteminde, klasik yöntemle eş değerde temizlik oluşmaktadır. Ancak hastaların büyük kısmında belirgin JC düşüklüğü ve goblet hücrelerinde azalma gözlendi. Bu eksiklikler normal fizyolojik sınırlar içerisindeydi. Bisakodil' in tek başına veya diğer modern osmotik laksatiflerle- (sodyum fosfat, polietilen glikol) kombine kullanımı yararlı olacaktır. 54
Özet (Çeviri)
8. SUMMARY Purpose : The aim of this study is to investigate a large bowel preparation method which is effective, easy, cost effective and performed in a short duration. Material and method : Thirtytwo patients which were planned for elective colonic surgery in General Surgery Department of Selçuk University Medical Faculty between August 1998 - June 1999 were included in this study. The patients were divided into two groups randomly. In Group A; Bisacodyl (Laksotek ® drj, Unipharma) was given to the patients in a day before the operation. In Group B; The large bowel preparation was performed as Nichols method which took three days. Antibiotic protocols were the same in either group. Weight, vital and biochemical parameters were measured and colonic flora counted before the bowel preparation. The same procedure was repeated after the bowel preparation. Meanwhile; the side effects of both methods were questioned to every patient. The efficacy of large bowel preparation was evaluated by surgeon, during the operation. Samples of colonic content were taken for microflora counting. One cm tissue samples were taken from proximal surgical ends for histopathological evaluation. The frequency of postoperative complications were recorded. Results : There was no statistical significant between the two groups weight, sex, age and surgical procedure. Weight loss, and decrease in Na~, iC, blood glucose, BUN levels, blood pressures and colony counts were obtained in two groups. Pulse rate and Hb level increased in two groups. The decrease of iC level was the only significant parameter in Group A (P< 0.05). Nausea, vomitus and crampy abdominal pain rate were higher in group A, but the differences were not significant statistically (P> 0.05). The colonic clearence degrees were the same in both groups, and there was no significancy between the two groups in the view of postoperative complication 55ratio. There was a significant decrease in goblet cell number in group A (P< 0.05). Conclusion : Bisacodyl achived similar bowel preparation as Nichols method. Hence, there was a significant decrease in iC level and goblet cell count in group A. But these differencens were in physiological limits. Bisacodyl can success a certain bowel preparation alone, or with a combination of new osmotic laxatives such as sodium phosphate, polyethylen glycol. 56