Abdüllatif el-Üsküdârî'nin Ahlâ'l-Haber Min Kelami Seyyidi'l-Beşer adlı eserinin tahkiki ve hadislerinin değerlendirilmesi
Investigation of Abdüllatif el-Üsküdârî's work named Ahla'l-Haber Min Kalami Seyyidi'l-Beşer and evaluation of its hadiths
- Tez No: 868989
- Danışmanlar: PROF. DR. SEYİT AVCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 323
Özet
XVIII. yüzyıl edip ve âlimlerinden Abdullatif Râzî el-Üsküdârî (ö.1146/1733-34) Osmanlı Devleti'nin gerileme döneminde yaşamıştır. Genel olarak edebi eserler kaleme alan müellif, bunlarla birlikte Ahlâ'l- Haber Min Kelâmi Seyyidi'l-Beşer adlı bir hadis eseri de derlemiştir. Eserin telif tarihi tam olarak bilinmemekle beraber üç nüshası tespit edilmiştir. Bunlar; Beyazıt, Nuruosmaniye ve Ragıp Paşa Kütüphanesi nüshalarıdır. İçlerinde en eski tarihli olan Beyazıt nüshası çalışmada asıl nüsha olarak belirlenmiş ve incelenmiştir. Yaşadığı dönemde edebî kimliği ile ön plana çıkmış Abdullatîf Râzî Efendi'nin hayatı hakkında bilgiler kısıtlıdır. Elde edilen bilgilere çoğunlukla edebiyat sözlüğü ve ansiklopedilerden ulaşılmıştır. Çalışmada asıl nüsha olarak belirlenen Beyazıt nüshası ile diğer iki nüsha karşılaştırılmış ve aralarındaki farklılıklar ortaya konmuştur. Devamında hadislerin tahrici yapılmıştır. Bu adımlardan sonra eserdeki sahih hadislerin dışında hasen, zayıf ve mevzû hadisler incelenmiş, ulemânın rivayetler hakkındaki görüşleri nakledilmiş ve rivayetlerin sıhhat dereceleri tespit edilmiştir. Bunların yanında çalışılan hadislerin Türkçe tercümelerine yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
XVIII. century poet and scholar Abdüllatif Râzî el-Üsküdârî (d.1146/1733-34) lived during the declining period of the Ottoman Empire. Known for his literary works, he authored various pieces, including the treatise“Ahlâ'-l Haber Min Kelami Seyyidî'l-Beşer,”which examines hadith. The work has been meticulously edited, and its primary manuscript has been identified. This manuscript, along with those found in the Beyazıt, Nuruosmaniye and Ragıp Pasha libraries, have been scrutinized. The oldest of these, the Beyazıt manuscript, was designated as the primary manuscript for this study. Despite the prominence of his literary identity during his lifetime, information on Abdüllatif Râzî Efendi's life remains scarce. Available data has mostly been derived from biographical dictionaries and encyclopedias of literature. In this study, the Beyazıt manuscript was used as the primary source, compared with other manuscripts, and differences among them were highlighted. Subsequently, an analysis of the hadiths within the treatise was conducted. Besides examining the authenticity and categories of the hadiths, scholars' views on these narrations and their chains of transmission were recorded, and the authenticity of these narrations was assessed. Additionally, Turkish translations of the studied hadiths were provided.