Şizofrenide apraksi ve üst ekstremite hareketlerinin (jest)sosyal kognisyonla ilişkilendirilmesi
Apraxia and upper extremity movements (gesture) in schizophrenia and theirrelation to social cognition
- Tez No: 869671
- Danışmanlar: PROF. DR. VEHBİ ALP ÜÇOK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Amaçlar: Şizofreni hastaları, sözel olmayan iletişim becerilerinde çeşitli bozulmalar gösterirler. Jest, sözlü olmayan iletişimin önemli bir bileşenidir. Ellerimizle yaptığımız hareketler hem zihinsel süreçlerimizi yansıtır hem de onların şekillenmesine yardımcı olur. El hareketleri genellikle hem konuşmacıya hem de dinleyiciye yardımcı olarak konuşmanın yerine geçebilir veya onu destekleyebilir. Şizofreni hastaları, konuşma sırasında jestleri kontrollere göre daha az kullanırlar ve jestleri yorumlamaları önemli ölçüde bozulmuştur. Araştırmalara göre şizofrenide zayıf jest performansı, frontal lob disfonksiyonu ve motor anormallikler ile ilişkilidir. Ayrıca, bilişsel yavaşlama motor planlamayı engelleyebilir. Bozulmuş motor planlama ve yürütmenin her ikisi de muhtemelen el hareketlerinin performansını etkiler. Soru, apraksinin tanımının şizofreni için geçerli olup olmadığı ve eğer geçerli ise bunun zihin teoremi ile ilişkisinin var olup olmadığıdır. Araştırmamızın amacı şizofreni hastalarında sosyal uyaranları algılama anlamlandırma becerisi (zihin teoremi) ile iletişim aracı olarak kullanılan sözsüz iletişimin (jestlerin) ve apraksinin ilişkisinin incelenmesi ve sağlıklı kontrol grubu ile karşılaştırılmasıdır. Hastalar ve Yöntemler: Çalışma için kriterlere uygun olduğu belirlenen 56 şizofreni ve 53 sağlıklı kontrol değerlendirmeye alınmıştır. Bütün katılımcılara Sosyodemografik veri formu, Kısa Psikiyatrik Değerlendirme Ölçeği (Brief Psychiatric Rating Scale, BPRS), Ekstra Piramidal Belirtileri Değerlendirme Ölçeği (Extra-Pyramidal Rating Scale, ESRS), Dokuz Eylül Zihin Kuramı Ölçeği (DEZİKÖ), Üst Ektremite için Apraksi Testi (Test of Upper Limp Apraxi, TULIA) uygulanmıştır. Hastalara ayrıca Kısa Negatif Semptom Ölçeği (Brief Negative Symptom Scale, BNSS), Pozitif Semptomları Değerlendirme Ölçeği (Scale of the Assesment of Positive Symptoms, SAPS) testleri uygulanmıştır. Hastaların üst ekstremite hareketlerinin toplamı ve üst ekstremitelerin hız analizlerinin yapılması için sosyodemografik veri formu ve TULIA hastaya uygulanırken kamera görüntüsü alınmıştır. Alınan görüntüler AlphaPose, OpenPose ve BlazePose gibi pose detection algoritmaları, derin öğrenme ve görüntü işleme teknikleri kullanılarak video verilerindeki 2 katılımcıların üst ekstremite hareketlerinin analizinden geçirilmesi ve niceliksel veri elde edilmiştir. Bulgular: Şizofreni hastaları, zihin teorisinde (sosyal biliş yeteneği) ve praksi becerisinde kontrol grubuna göre göre daha düşük performans gösterdi. TULIA'da sağlıklı kontrollere göre sınır kabul edilen kesme puanı esas alındığında şizofreni hastalarının, kesme puanın üzerinde puan aldığı görüldü. Şizofreni hastaları ve sağlıklı kontroller, praksi sınır puanına göre kendi içinde değerlendirildiğinde (şizofreni için 210, sağlıklı kontrol için 194) hasta grubu %55 oranında sağlıklı kontrol grubu ise %0,03 oranında praksi kesme puanının altında performans gösterdi. Şizofreni hastalarında praksi becerilerindeki başarı ile, zihin teorisindeki başarı arasında istatistiksel oranda anlamlı bir ilişki saptadık. Şizofreni hastaları ile sağlıklı kontrollerin video analizi ile elde ettiğimiz niceliksel verilerin karşılaştırılmasında hasta grubunun toplam, üst ekstremite, sağ bilek hareket/zaman ve sağ bilek hız bileşenlerinin sağlıklı kontrollere göre daha düşük puan aldığı görülmektedir. Şizofreni hastalarında video analizi ile elde ettiğimiz niceliksel verilerde hastaların hareket/zaman veya hız parametrelerinin zihin teorisi ile arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki saptamadık. Bu ilişki karıştırıcı faktör olabilecek negatif belirtiler ve ekstrapiramidal belirtiler dışlandığında da bulunamamıştır. Video analizindeki niceliksel verilere göre hasta grubunda toplam, üst ekstremite, sağ-sol bilek hareket/zaman ve hız bileşenlerinin praksi becerisi ile arasında bir ilişkinin varlığı görülmektedir. Şizofreni hastalarında praksi becerisi bozuk olan hastaların eylemi anlama, yorumlama, planlama ve gerçekleştirmede daha fazla zaman harcadığı görülmektedir. Hareketvideo analizindeki niceliksel verilerin negatif belirteler ile ilişkili olduğu, negatif belirtisi fazla olan hastaların eylemi anlama, yorumlama, planlama ve gerçekleştirmede daha fazla zaman harcadığı, yine aynı şekilde ektrapiramidal belirtileri olan hastalarda bu eylem parametrelerini yaparken daha fazla zaman harcadığı görülmektedir. Sonuçlar: Daha önce yapılan araştırmalarda şizofrenide saptanmış olan praksi beceri eksikliğinin, bir apraksi formu mu yoksa benzer fenomenolojiye sahip farklı bir klinik sorun mu olduğu tam anlamıyla ortaya konulamamıştır. Biz çalışmamızda henüz tam anlamıyla netleşememiş olan bulguyu ele aldık. Bu bulgunun ayrıca bilişsel süreçler ve iletişimin önemli bir parçası olan zihin teoremi ile ilişkisini araştırmaya çalıştık. Bulduğumuz sonuçlara göre hastalığa bağlı olan motor semptomlar, eylemleri anlama, planlama ve gerçekleştirme sürelerini etkilemenin yanı sıra el hareketlerinin zayıf performansını da açıklayabilir. Nicel veri sağlayan video analizi, motor sisteminin doğrudan rakamsal çıktısı olarak hareket modellerini analiz 3 etmek için benzersiz bir olanak sunar. Bu gibi bilgisayar destekli programların kullanılması gelecekte şizofrenide motor hareketlerin incelenmesi veya hareket bozukluğu olan hastalarda, hekim gözü ile fark edilmeyen ancak video analizi ile daha erken zamanda ve daha ayrıntılı olarak fark edinilecek hastalık bulgularını saptamaya imkân verebilir. Video analizi gibi araçların kullanımı gelecekte klinik izleme, evreleme ve prognoza yardımcı olabilir.
Özet (Çeviri)
Objectives: Patients with schizophrenia show various impairments in non-verbal communication skills. Gesture is an important component of non-verbal communication. The movements we make with our hands both reflect our mental processes and help to shape them. Hand gestures can often replace or supplement speech, assisting both the speaker and the listener. People with schizophrenia use gestures less than controls during speech and their interpretation of gestures is significantly impaired. The aim of our study is to examine apraxia in patients with schizophrenia and also to examine the relationship of nonverbal communication (gestures) and apraxia with the ability to perceive and interpret social stimuli (the theorem of mind) and to compare them with a healthy control group. Patients and Methods: A total of 56 schizophrenia or 53 healthy controls who were determined to be eligible for the study were included in the evaluation. Sociodemographic data form, Brief Psychiatric Rating Scale (BPRS), Extra-Pyramidal Rating Scale (ESRS), Dokuz Eylül Theory of Mind Scale (DEZİKÖ), Test of Upper Limp Apraxia (TULIA) were applied to all participants. Brief Negative Symptom Scale (BNSS) and Scale of the Assesment of Positive Symptoms (SAPS) tests were also performed. Sociodemographic data form and TULIA were obtained for the sum of the upper extremity movements of the patients and for the velocity analyses of the upper extremities. The images were analysed by using pose detection algorithms such as AlphaPose, OpenPose and BlazePose, deep learning and image processing techniques to analyse the upper extremity movements of the participants in the video data and quantitative data were obtained. Results: Patients with schizophrenia performed lower in theory of mind (social cognition) and praxis skills than the control group. When schizophrenia patients and healthy controls were evaluated within themselves according to the praxia cut-off score (210 for schizophrenia and 194 for healthy controls), 55% of the patient group and 0.03% of the healthy control group performed below the praxia cut-off score. A statistically significant correlation was found between success in praxis skills and success in 5 theory of mind in schizophrenia patients. In the comparison of the quantitative data obtained by video analysis of schizophrenia patients and healthy controls, it is seen that the total, upper extremity, right wrist movement/time and right wrist speed components of the patient group are less than healthy controls. In the quantitative data obtained by video analysis in schizophrenia patients, no statistically significant relationship was found between the movement/time or speed parameters of the patients and the theory of mind. This relationship was also not found when negative symptoms and extrapyramidal symptoms, which may be confounding factors, were excluded. According to the quantitative data in the video analysis, there is a relationship between the total, upper extremity, right-left wrist movement/time and speed components and praxis skill in the patient group. In schizophrenia patients, patients with impaired praxis skills spend more time in understanding, interpreting, planning and performing the action. It is seen that quantitative data in motion-video analysis are related to negative symptoms, patients with more negative symptoms spend more time in understanding, interpreting, planning and performing the action, and patients with extrapyramidal symptoms spend more time in performing these action parameters. Conclusions: In previous studies, it has not been fully clarified whether the praxia skill deficit detected in schizophrenia is a form of apraxia or a different clinical problem with a similar phenomenology. In our study, we addressed this as yet unclear finding and tried to investigate its relationship with cognitive processes and the theorem of mind, which is an important part of communication. According to our results, motor symptoms associated with the disease may explain the poor performance of hand movements as well as affecting the time to understand, plan and perform actions. Video analysis providing quantitative data offers a unique possibility to analyse movement patterns as a direct numerical output of the motor system. The use of such computer-assisted programmes may in the future allow the study of motor movements in schizophrenia or the detection of signs of disease in patients with movement disorders that are not noticeable to the physician's eye, but which can be detected earlier and in more detail by video analysis. The use of tools such as video analysis may help in clinical monitoring, staging and prognosis in the future.