Farklı kesim teknikleri uygulanarak direkt, indirekt ve cad/cam freze yöntemleriyle hazırlanmış laminat venerlerin kırılma dayanımı açısından değerlendirilmesi
Evaluation of fracture resistance of different preparationtechniques applied laminate veneers made with direct, indirect and cad/cam
  1. Tez No: 869712
  2. Yazar: MUSTAFA DÜZYOL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİLGÜN SEVEN
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Amaç: Bu çalışmada amaç, laminate vener restorasyonlarda en sık kullanılan kesim tekniklerinin ve hazırlanma yöntemlerinin fraktür dayanımlarının karşılaştırılmasıdır. Materyal ve Methot: 195 adet maksiller santral kesici diş, boyutları aynı şekilde olacak şekilde seçildi ve rastgele 10 ayrı gruba ayrıldı(test gurplarında n=20, kontrol grubunda n=15). 3 farklı kesim tekniği feather-edge laminat vener kesimi, insizal overlap kesim , pencere tipi kesim; 3 farklı yapım tekniği direkt teknik (Filtek Ultimate, 3M ESPE Dental, St. Paul, ABD), indirekt teknik (Tescera ATL, Bisco, Schaumburg, ABD), CAD/CAM freze yöntemleri uygulandı. Herhangi bir işlem uygulanmayan dişler kontrol grubu olarak seçildi. Üniversal test cihazıyla (Instron 3344,Instron Inc., Norwood,MA) kırma testi gerçekleştirildi. Elde edilen sonuçlar two-ways ANOVA ve Tukey LSD testi ile istatiksel olarak değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Aim: The purpose of this study was to evaluate the fracture resistance of most used three preparation techniques applied laminate veneers made with three different restoration methods. Material and Method: 195 same sized maxillary central insicor teeth were grouped 10 different groups randomly. (testing groups n=20, control group n=15) Three different preparation techniques used for teeth preparation which were feather-edge, insical overlap and window. Laminate veneers were produced with three different methods that direct (Filtek Ultimate, 3M ESPE Dental, St. Paul, ABD), indirekt teknik (Tescera ATL, Bisco, Schaumburg, ABD), and CAD/CAM milling. Control group was chosen from untreated teeth. Universal testing machine (Instron 3344,Instron Inc., Norwood,MA) was used for fracture resistance test. Data were analyzed with two-ways ANOVA and Tukey LSD.