Spinoza'nın felsefi sistemi çerçevesinde demokrasinin arzuladığı insanı düşünmek
Thinking the human desired by democracy within the framework of Spinoza's philosophical system
- Tez No: 869876
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ASLI EMİNE ÇOMU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Siyasal Bilimler, Philosophy, Political Science
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu çalışma, bir demokrasinin kendini politik bir toplum içinde gerçek anlamda var edebilmesi bakımından birtakım insani gerekliliklere ihtiyaç duyacağı fikrinden yola çıkılarak vücuda getirilmiştir. Bu hususu açıklığa kavuşturabilmek için ise, Benedictus de Spinoza'nın elverişli felsefi projesinden yararlanılmıştır. Nitekim Spinoza felsefesinin ışığında demokrasilerin nasıl insanları arzuladığını araştırdığımız bu tez, üç bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde tez konusu kapsamında kısa bir girizgâh yapılarak Spinoza'nın genel olarak kişisel hayatından ve ayrıca yaşadığı dönemin bazı koşullarından bahsedilmiştir. Birinci kısımda, Spinoza felsefesinin öne çıkan kavramlarına ve argümanlarına yer verilerek bu düşünce sisteminin genel çerçevesi açıklanmıştır. İkinci bölümde, Spinoza'nın siyaset felsefesiyle alakalı muhtelif bilgiler verilmiş ve ilaveten onun demokrasi nosyonu hakkındaki mülahazaları izah edilmiştir. Üçüncü fasılda ise, Spinoza'nın bir bütün olarak felsefi dünyasından hareket edilerek demokrasinin icap ettirdiğini ileri sürdüğümüz kimi insani hususiyetler ifade edilmiştir. Sonuç olarak bu çalışmada, demokrasinin isteyeceğini muhakeme ettiğimiz bazı insani yeterlilikleri anlayabilmek amacıyla, öncelikle Spinoza'nın genel olarak felsefi düşüncelerinden ve ayrıyeten onun politika felsefesine ilişkin fikirlerinden faydalanarak araştırma problematiğimiz kapsamında çeşitli neticelere ulaşmış bulunmaktayız.
Özet (Çeviri)
This study is motivated by the idea that a democracy needs certain human qualities in order to truly exist within a political society. Benedictus de Spinoza's favorable philosophical project was utilized to clarify this point As a matter of fact, this thesis, in which we investigate what kind of people democracies desire in the light of Spinoza's philosophy, consists of three chapters. The thesis starts with a brief introduction to the subject along with Spinoza's personal life in general and the living conditions of his native region. The first part is about the prominent concepts and arguments of Spinoza's philosophy and explaination of the general framework of this system of thought. The second part contains various information about Spinoza's political philosophy. In addition, his considerations on the notion of democracy are explained in the same section. The last chapter presents an analysis of Spinoza's philosophical world as a whole and some of the human qualities that democracy requires. As a result, in this study, we have reached various conclusions within the scope of our research problematic by utilizing Spinoza's philosophical thoughts in general and his ideas on political philosophy in particular in order to understand some of the human qualities that we think essential for democracy.