Sezaryen ile doğum yapan kadınlara dinletilen müziğin erken dönemde ağrı, konfor ve anne-bebek bağlanma düzeyine etkisi
The effect of music played to women who gave birth by cesarean section on pain, comfort and mother-i̇nfant bonding level in the early period
- Tez No: 869916
- Danışmanlar: DOÇ. DR. PELİN PALAS KARACA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ebelik, Midwifery
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu araştırma sezaryen ile doğum yapan kadınlara dinletilen müziğin erken dönemde ağrı, konfor ve anne bebek bağlanma düzeyine etkisini belirlemek amacıyla yapıldı. Araştırmanın örneklemini Bilecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Doğum Servisi' nde yatışı bulunan sezaryen doğum yapmış toplam 62 kadın oluşturdu. Örneklem, deney grubu (n=31) ve kontrol grubu (n=31) olmak üzere iki gruptan oluşturuldu. Araştırmada veriler Tanıtıcı Bilgi Formu, Visual Analog Skalası (VAS), Doğum Sonu Konfor Ölçeği (DSKÖ) ve Anne- Bebek Bağlanma Ölçeği (ABBÖ) ile toplandı. Veriler IBM SPSS V23 ve JAMOVI V2.3.21 ile analiz edildi. Deney ve kontrol grubunda yer alan kadınların yaş, öğrenim, medeni, ekonomik, çalışma, eşin eğitim durumu, eşin çalışma ve sosyal güvence bakımından birbirine benzer olduğu görüldü (p>0,05). Deney ve kontrol grubunda yer alan kadınların obstetrik özellikler (gebelik, düşük, küretaj ve ölü doğum sayısı) bakımından benzer olduğu belirlendi (p>0,05). Deney grubunda ilk uygulamadan 30 dk sonra 2. ölçümde ve ikinci uygulamadan 30 dk sonra 4. ölçümde ağrı puanlarında kontrol grubuna azalma olduğu belirlendi (p0,05).
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the effect of music played to women giving birth by cesarean section on early pain, comfort, and mother-baby bonding. The sample of the study consisted of a total of 62 women with cesarean delivery who were admitted to the Obstetrics and Gynecology Department of Bilecik Training and Research Hospital. The sample consisted of two groups: the experimental group (n=31) and the control group (n=31). Data were collected using the Descriptive Information Form, Visual Analog Scale (VAS), Postpartum Comfort Scale (PPCS), and Mother-Infant Attachment Scale (MBIS). Data were analyzed using IBM SPSS V23 and JAMOVI V2.3.21. It was found that women in the experimental and control groups were similar in age, education, marital status, family status, economic status, employment, spouse's education, spouse's employment, and social security (p>0.05). Women in the experimental and control groups were similar in terms of obstetric characteristics (number of pregnancies, miscarriages, abortions, and stillbirths) (p>0.05). In the experimental group, there was a decrease in pain scores at the 2nd measurement 30 minutes after the first application and at the 4th measurement 30 minutes after the second application (p0.05).