Covid- 19 salgınında sosyal medya kullanıma bağlı hikikomori riskinin incelenmesi
Investigation of hikikomori risk due to social media use in the covid-19 outbreak
  1. Tez No: 870273
  2. Yazar: AYLİN KİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BİRGÜL TAŞDELEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Radyo-Televizyon ve Sinema Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu çalışmanın amacı, bireyin her türlü temastan uzak kalarak en az 6 ay ve daha uzun süreli çekilme semptomu olarak tanımlanan Hikikomori kavramının Covıd-19 salgın sürecinde gerçekleştirilen zorunlu izolasyon uygulaması ve artan sosyal medya kullanımı ile olan ilişkisini incelemektedir. Çalışmada, nicel araştırma yöntemlerinden anket ve nitel araştırma yöntemlerinden yarı yapılandırılmış görüşme tekniği kullanılarak karma bir yöntem benimsenmiştir. Nicel veri toplama yöntemi ile çalışmada, 1201 öğrenciden veri toplanmış ve elde edilen veriler normallik testi, faktör analizi, t testi, korelasyon analizi, geçerlilik ve güvenirlilik analizi, regresyon analizi gibi istatiksel terimlerle analiz edilmiştir. Nitel veri toplama yöntemi ile çalışmada 4 pskikolog, 4 sosyal medya uzmanı, 4 sağlık çalışanı olmak üzere toplam 12 uzman ile yarı yapılandırılmış görüşme gerçekleştirilmiştir. Araştırma sonuçları, cinsiyet, yaş, Covıd-19 izolasyon durumu, Covıd-19' dan etkilenen biriyle temas nedeniyle izole olma ve Covıd-19 nedeniyle iş kaybı gibi faktörlerin Hikikomori semptomu ile ilişkili olduğunu göstermektedir. Eğitim düzeyinin ise Hikikomori ile olumsuz bir ilişkisi olduğu belirlenmiştir. İzolasyon ve sosyal medya kullanımın Hikikomori riskini arttırdığı ve sosyal medya bağımlılığı ile anlamlı ve olumlu bir ilişkiye sahip olduğu saptanmıştır. Bu bulgular, pandemi sürecindeki sosyal ve psikolojik etkilerin anlaşılmasına ve uygun müdahalelerin geliştirilmesine katkı sağlamaktadır.Salgın dönemimde izolasyonun artması ve sosyal medya kullanımındaki artış, Hikikomori riskini artırabilecek faktörler arasında yer almaktadır. Bu nedenle, pandemi sürecinde bireylerin psikolojik sağlığını korumak için uygun müdahaleler geliştirilmelidir. Ayrıca, sosyal medya kullanımının dengeli bir şekilde yönetilmesi ve izolasyonun etkilerinin azaltılması için destek mekanizmaları ve sosyal izolasyon etkilerini azaltacak çözümlerin geliştirilmesi gerekmektedir
Özet (Çeviri)
This study investigates the correlation between Hikikomori—a phenomenon characterized by prolonged withdrawal from social contact for at least 6 months—and the mandatory isolation measures and increased social media usage during the Covid-19 pandemic. Employing a mixed-method approach, the research utilized quantitative methods such as surveys and qualitative methods including semi-structured interviews. Quantitative data from 1201 students underwent statistical analyses like normality testing, factor analysis, t-tests, correlation analysis, validity and reliability tests, and regression analysis. Qualitative insights were gathered through semi-structured interviews involving 12 experts: 4 psychologists, 4 social media specialists and 4 healthcare professionals. Findings indicate that variables such as gender, age, Covid-19 isolation status, contact-related isolation, and pandemic-induced job loss are linked to Hikikomori symptoms. Education level showed a negative correlation with these symptoms. Increased isolation and social media usage were both associated with heightened Hikikomori risk, with a notable positive correlation between social media dependence and symptom severity. These findings aid in understanding the social and psychological impacts of pandemics, facilitating the development of targeted interventions. The escalation of isolation and heightened social media engagement during the pandemic emerge as factors potentially exacerbating Hikikomori risks. Thus effective measures are crucial to safeguard individuals' psychological well-being during such times. Additionally strategies to manage social media usage responsibly and mitigate the effects of isolation are essential.