Osteoartritli kadınlarda metabolik sendromun araştırılması ve yaşam kalitesinin belirlenmesi
Investigation of metabolic syndrome and determination of quality of life in women with osteoarthritis
  1. Tez No: 870323
  2. Yazar: NURSEL NERİMAN KUŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KENAN TOPAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Adana Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
Osteoartritli Kadınlarda Metabolik Sendromun Araştırılması ve Yaşam Kalitesinin Belirlenmesi Amaç: Diz osteoartritinde hem mekanik etki ile hem de metabolik etki ile progresyon değişmekte, günlük hayattaki kısıtlılıklar artmakta ve yaşam kalitesi oldukça düşmektedir. Metabolik sendrom ile ortak gelişim süreci ve sonuçlar gösteren osteoartrit, özellikle kadınlarda ve 40 yaş üstünde belirgin şekilde artmaktadır. Çalışma kapsamında elde edilecek veriler metabolik sendromun osteoartrite etkisini anlamak; osteoartritle birlikte olan kronik hastalıkların takibinin iyileştirilmesi ve yaşam kalitesinin geliştirilmesi açısından bize yol gösterici olacaktır. Gereç ve Yöntem: Kesitsel tipte olan bu çalışmamız 15.11.2023-15.01.2024 tarihleri arasında Adana Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi Fizik Tedavi polikliniklerine başvuran ve en az bir yıldır osteoartrit tanısı olan 128 kadın katılımcı ile yüz yüze görüşülerek tamamlanmıştır. Katılımcıların antropometrik ölçümleri tarafımızca yapılmıştır. Yapılandırılmış anket formu ile sosyodemografik özellikler, kronik hastalıklar, sağlıklı beslenme alışkanlıkları ile ilgili olumsuz ve olumlu şeklinde gruplandırılmış beşli likert tipinde hazırlanan sorular, katılımcıların günlük fonksiyonlarını ve algıladıkları engelliliği değerlendiren ve tarafımızca beşli likert tipinde hazırlanan sorular ile WHOQOL-BREF (TR) Yaşam Kalitesi Ölçeği kullanıldı. Metabolik sendrom için son bir yılda bakılan rutin kanlardaki açlık kan şekeri, HDL kolesterol ve trigliserid değerleri not alındı. Elde edilen veriler SPSS 25 programı kullanılarak analiz edildi. Bulgular: Çalışmamızdaki katılımcıların yaş ortalaması 60,73±8,075 idi. Katılımcılardan 86 kişi evli (%67,2), 79 kişi (%61,7) çekirdek aile tipinde, 62 kişi (%48,4) düşük eğitimli ve 67 kişi (%52,3) düşük gelirli idi.Katılımcıların 53'ü (%41,4) diyabet ve 70'i (%54,7) hipertansiyon hastası idi. Katılımcıların kronik hastalıkları için kullandıkları günlük ilaç sayıları ortalama 1,92+1,467 idi. Katılımcılardan 34 kişi (%26,6) sigara kullanıyordu. Katılımcıların OA hastalık süreleri ortalama 6,02+3,66 yıl idi. Katılımcıların OA radyolojik evrelemesi Kellgren-Lawrance (KL) sistemine göre yapılmış olup 38 kişi KL evre 2 (%29,7), 67 kişi KL evre 3 (%52,3), 23 kişi KL evre 4 (%18) saptanmıştır. Katılımcılardan 15 kişi (%11,7) OA nedeniyle cerrahi tedavi almış, 25 kişi (%19,5) baston veya tabanlık gibi bir yardımcı cihaz kullanıyordu, 65'i (%50,8) diz osteoartriti nedeniyle fizyoterapi almış, 39 kişi (%30,5) eklem içi enjeksiyon tedavisi almış idi. Katılımcıların sistolik kan basıncı ortalama 119,34+14,180 mmHg, diyastolik kan basıncı ortalaması 74,65+8,776 mmHg idi. Katılımcıların boylarının ortalaması 161,30+6,823 cm, ağırlıkları ortalaması 75,02+10,268 kg, VKİ'leri ortalaması 28,780+4,2875 kg/m2 ve bel çevreleri ortalama 93,45+12,011 cm idi. Katılımcıların açlık kan şekeri ortalamaları 110,98+36,146 mg/dl, trigliserid değerleri ortanca değeri 140,13+50,834 mg/dl, HDL değerleri ortalaması 55,63+12,467 mg/dl idi. Katılımcıların antropometrik ölçümleri ve kan değerlerine göre 63 kişide (%49,2) en az 3 parametreyi karşılayarak metabolik sendrom tespit edildi. Katılımcıların sağlıklı beslenme ile ilgili pirinç/bulgur ile yapılan pilav ve dolmaları, ekmek, meyve ve tatlı tüketimlerinin bulunduğu olumsuz beslenme alışkanlıkları beşli likert ile sorgulandığında test değerine göre anlamlı yüksek idi. Katılımcıların sağlıklı beslenme ile ilgili sebze, bakliyat ve et tüketimleri test değerine göre anlamlı düşük bulundu.
Özet (Çeviri)
Investigation of Metabolic Syndrome and Determination of Quality of Life in Women with Osteoarthritis Objective: In knee osteoarthritis, the progression changes with both mechanical effects and metabolic effects, limitations in daily life increase and quality of life decreases considerably. Osteoarthritis, which has a common development process and results with metabolic syndrome, increases significantly especially in women and over the age of 40. The data to be obtained within the scope of the study will be used to understand the effect of metabolic syndrome on osteoarthritis; It will guide us in terms of improving the follow-up of chronic diseases associated with osteoarthritis and improving the quality of life. Materials and Methods: This cross-sectional study was conducted face to face with 128 female participants who applied to Adana City Training and Research Hospital Physical Therapy outpatient clinics between 15.11.2023 and 15.01.2024 and had been diagnosed with osteoarthritis for at least one year. Anthropometric measurements of the participants were made by me. With the structured survey form, questions prepared in five-point Likert type grouped as negative and positive regarding sociodemographic characteristics, chronic diseases, healthy eating habits, questions evaluating the participants daily functions and perceived disability and prepared by us in five-point Likert type, and WHOQOL-BREF (TR) Quality of Life Scale were used. Fasting blood sugar, HDL cholesterol and triglyceride values in routine blood tests for metabolic syndrome in the last year were noted. The data obtained was analyzed using the SPSS 25 program. Results: The average age of the participants in our study was 60.73±8.075. Among the participants, 86 people (67.2%) were married, 79 people (61.7%) were in nuclear family type, 62 people (48.4%) were low educated and 67 people (52.3%) were low income. 53 (41.4%) of the participants had diabetes and 70 (54.7%) had hypertension. The average number of daily medications used by the participants for their chronic diseases was 1.92+1.467. 34 of the participants (26.6%) were smokers. The average OA disease duration of the participants was 6.02+3.66 years. OA radiological staging of the participants was done according to the Kellgren-Lawrance (KL) system, and 38 people were found to be KL stage 2 (29.7%), 67 people were found to be KL stage 3 (52.3%), and 23 people were found to be KL stage 4 (18%). Of the participants, 15 people (11.7%) received surgical treatment for OA, 25 people (19.5%) were using an assistive device such as a cane or insoles, 65 people (50.8%) received physiotherapy due to knee osteoarthritis, 39 people (30.5%) had received intra-articular injection treatment. The average systolic blood pressure of the participants was 119.34+14.180 mmHg, and the average diastolic blood pressure was 74.65+8.776 mmHg. The average height of the participants was 161.30+6.823 cm, their average weight was 75.02+10.268 kg, their average BMI was 28.780+4.2875 kg/m2 and their average waist circumference was 93.45+12.011 cm. The average fasting blood sugar of the participants was 110.98+36.146 mg/dl, the median triglyceride values were 140.13+50.834 mg/dl, and the average HDL values were 55.63+12.467 mg/dl. According to the participants' anthropometric measurements and blood values, metabolic syndrome was detected in 63 people (49.2%) by meeting at least 3 parameters. When the negative eating habits of the participants regarding healthy nutrition, including consumption of pilaf and stuffed rice/bulgur, bread, fruits and desserts, were questioned with a five-point Likert scale, they were significantly higher than the test value. The participants' consumption of vegetables, legumes and meat related to a healthy diet was found to be significantly lower than the test value.