Adölesan sporcularda pik oksijen tüketimi ve solunum fonksiyon parametrelerinin yaşa, branşa ve cinsiyete bağlı değişiminin incelenmesi
Adolescent athletes: examination of the variation of peak oxygen consumption based on age, sport, and gender and respiratory function parameters
- Tez No: 870339
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERTAÇ YAKAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fizyoloji, Spor, Physiology, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Spor Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
Amaç: Pik oksijen tüketimi (VO2peak), efor esnasında vücut tarafından alınıp kullanılabilen en yüksek oksijen miktarını ifade eder. Pik oksijen tüketimi ile yüksek şiddetteki eforu sürdürebilme yeteneği yani aerobik kapasite arasında yakın bir ilişki vardır. Özellikle aerobik dayanıklılık gerektiren branşlarda sportif başarı açısından aerobik kapasite önemlidir. Bu yüzden aerobik kapasite üzerine etkili faktörler ile pik oksijen tüketimi arasındaki ilişkiyi aydınlatmak gereklidir. Bu çalışmada yaş, cinsiyet, spor branşı, solunum fonksiyon parametreleri, vücut kompozisyonu ile aerobik kapasite arasındaki ilişkiyi incelemeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmamızda 2007-2022 yılları arasında kliniğimize spora katılım öncesi değerlendirme veya aerobik performans ölçümü için başvurmuş 518 sporcunun tıbbi kayıtları retrospektif olarak tarandı. Deneklerin fizik muayene ve anamnezinin alınması sonrası boy, kilo ölçümü yapıldı. Vücut yağ analizi ve solunum fonksiyon testi ardından kardiyopulmoner egzersiz testi yapıldı.“Breath by breath”yöntemi ile kullanılan oksijen miktarı ve atılan karbondioksit miktarı hesaplandı. Bulgular: Toplam 518 sporcunun kardiyopulmoner egzersiz testi verileri incelendi. Ortalama pik oksijen tüketimi 48,96±7,84 ml/kg/dk olarak tespit edildi. Sporcular cinsiyet ve branşlarına göre gruplandıklarında ortalama pik oksijen tüketimleri erkek basketbolcularda 49,7±7,38 ml/kg/dk, kadın basketbolcularda 43,82±5,65 ml/kg/dk, erkek yüzücülerde 54,65±7,51 ml/kg/dk, kadın yüzücülerde 47,54±6,48 ml/kg/dk olarak tespit edildi. Basketbolcuların yüzücülere göre daha yüksek BMI değerlerine sahip olduğu, yüzücülerin basketbolculara göre daha yüksek FEV1% ve PEF% değerlerine sahip olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
Objective: Aerobic capacity is an important element of success in sports. Peak oxygen uptake (VO2peak), the highest rate of oxygen consumption attainable during maximal exercise, is recognized as being the best single indicator of aerobic capacity. The purpose of this study is to investigate the associations of peak oxygen uptake (VO2peak) with age, body composition, body mass index (BMI) and spirometry results and examine the differences in their aerobic capacity with regard to the kind of sport they are practicing Materials and Methods: In this investigation, we conducted a retrospective examination of the medical records of 518 athletes who underwent pre-participation assessments or aerobic performance evaluations at our clinic between 2007 and 2022. Following physical examinations and thorough medical histories of the subjects, measurements of height and weight were obtained. Subsequently, bioelectrical impedance analysis and respiratory function tests were administered, followed by cardiopulmonary exercise testing. Utilizing the“Breath by breath”method, the quantities of oxygen consumed and carbon dioxide exhaled were calculated. Result: The data from a total of 518 athletes' cardiopulmonary exercise tests were examined. The average peak oxygen consumption was determined to be 48.96±7.84 ml/kg/min. When athletes were grouped by gender and sport, the mean maximal oxygen consumptions were found to be 49.7±7.38 ml/kg/min for male basketball players, 43.82±5.65 ml/kg/min for female basketball players, 54.65±7.51 ml/kg/min for male swimmers, and 47.54±6.48 ml/kg/min for female swimmers. It was observed that basketball players had higher BMI values compared to swimmers, and swimmers had higher FEV1% and PEF% values compared to basketball players.