Yenidoğan yoğun bakım ünitemizdeki preterm bebeklerde intraventriküler kanamalar, risk faktörleri ve komplikasyonlarının değerlendirilmesi
Evaluation of intraventricular hemorrhages, risk factors and complications in preterm infants in our neonatal intensive care unit
- Tez No: 870496
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EBRU YALIN İMAMOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Çalışmamızda yenidoğan yoğunbakım ünitemizde 2015-2023 yılları arasında tedavi gören 32 gestasyon haftası ve altındaki bebeklerde, germinal matriks kanamasıintraventriküler kanama (GMK-İVK) gelişme oranları, yıllara göre intraventriküler kanama sıklığındaki değişimler, intraventriküler kanama risk faktörleri ve komplikasyonlarını değerlendirilmeyi amaçladık. Ekim 2015-Aralık 2023 tarihleri arasında İstanbul Medeniyet Üniversitesi Prof. Dr. Süleyman Yalçın Şehir Hastanesi'nde doğmuş veya dış merkezden hastanemize sevk olmuş ve yenidoğan yoğunbakım ünitemizde (YYBÜ) yatarak tedavi görmüş, 32 GH ve altındaki bebekler alındı. Hasta dosyaları Nucleus sistemi üzerinden restrospektif olarak tarandı ve kraniyal ultrason görüntülemesinde (kUSG) İVK tanısı almış hastalar çalışmaya dahil edildi. İntraventriküler kanama açısından verileri eksik olan hastalar, konjenital malformasyon ve genetik/kromozom anomalisi olan hastalar çalışmaya dahil edilmedi. 9 yıllık süreçte hastanemiz YYBÜ'de yatan 5141 bebek arasında, 32 GH ve altında doğan ve GMK-İVK tanısı almış 103 bebek vardı. Bu bebeklerden 5'i dışlama kriterlerine uyduğu için çalışmaya dahil edilemedi ve toplam 98 bebek ile tamamlandı. Çalışmamızda % 16,5 oranında GMK-İVK saptandı. İntraventriküler kanamalarda evre 1 % 36,7, evre 2 % 26,6, evre 3 % 16,3 ve periventriküler hemorajik infarkt (PVHİ) için % 20,4 olarak bulundu. Kraniyal ultrason görüntülemesinde kanamanın tespit edildiği ilk günün ortanca değeri 4 [1-26] gün olarak saptandı. Ağır kanama gelişimi açısından tek değişkenli lojistik regresyon analizinde; gestasyon haftasının < 28 hafta olması, hipotansiyon varlığı, inotrop ihtiyacı, NaHCO3 tedavisi varlığı, kan ürünü transfüzyonu yapılması, ilk 72 saatte entübasyon ihtiyacı, entübe hastalarda yüksek frekanslı titreşimli ventilasyon (HFOV) kullanımı, kanama öncesinde mekanik ventilatörde yüksek FiO2 ihtiyacı ve hipernatremi risk faktörleri olarak saptandı. Tek değişkenli regresyon analizinde anlamlı çıkan bulgular ile çok xiv değişkenli lojistik regresyon analizi yapıldığında gestasyon haftasının < 28 hafta olması, kanama öncesinde NaHCO3 tedavisi verilmesi ve entübe hastalarda HFOV kullanımı GMKİVK gelişmi için risk faktörü olarak bulundu. Germinal matriks kanaması- intraventriküler kanama komplikasyonları incelendiğinde, Posthemorajik ventriküler dilatasyon % 22,4, periventriküler hemorajik infarkt % 19,3, periventriküler lökomazi % 15,3 ve serebellar kanama % 4 oranında saptandı. Posthemorajik ventriküler dilatasyonu olan bebeklerin % 77,2'sinde müdahale ihtiyacı oldu. Posthemorajik ventriküler dilatasyon gelişen hastaların % 68'inde boşaltıcı LP, % 63,6'sında rezervuar, % 13,6'sında eksternal ventriküler drenaj, uygulandı ve % 40,9'unda VP şant ihtiyacı gelişti. Ventriküloperitoneal şant takılmasının ortanca değeri 75 [47-166] gün olarak bulundu. Yenidoğan yoğunbakım ünitelerinde yatan prematüre bebeklerde GMK-İVK açısından güncel rehberlere uygun olarak kUSG taraması yapılması, her ünitenin düzenli olarak GMK-İVK açısından surveyans çalışması yaparak kanama oranlarını saptaması, kanama oranları yüksek olan ünitelerin GMK-İVK'yı önleyici stratejileri ve kanamaya yönelik risk faktörlerini gözden geçirmesi, ve komplikasyon durumunda gerekli müdahalelerin ivedilikle yapılması, bu bebeklerin yakın ve uzun dönem nörogelişimleri açısından faydalı olabilir.
Özet (Çeviri)
In our study, we aimed to evaluate the rates of intraventricular hemorrhage , changes in the frequency of IVH by years, risk factors, and complications in infants with a gestational age of ≤32 weeks treated in our neonatal intensive care unit (NICU) between 2015 and 2023. Babies born at Istanbul Medeniyet University Prof. Dr. Süleyman Yalçın Hospital between October 2015 and December 2023 or referred from external centers and treated as inpatients in the NICU were included. Patients diagnosed with IVH via cranial ultrasound (cUS) after retrospective screening through the Nucleus system were included in the study. Patients with missing data on IVH, congenital malformations, and genetic/chromosomal anomalies were excluded. Among 5,141 babies hospitalized in the NICU of our hospital during this nine-year period, 103 were born at 32 gestational weeks or below and were diagnosed with germinal matrix hemorrhage-intraventricular hemorrhage (GMH-IVH). Five of these babies were excluded due to meeting the exclusion criteria, and the study was completed with a total of 98 babies. The prevalence of GMH-IVH was found to be 16.5%. For IVH, Grade 1 was 36.7%, Grade 2 was 26.6%, Grade 3 was 16.3%, and periventricular hemorrhagic infarction (PVHI) was 20.4%. The median day of hemorrhage detection on cranial ultrasound imaging was day 4 with a range from 1 to 26 days. In the univariate logistic regression analysis for the development of severe bleeding, risk factors included gestational age