COVID-19 salgını itibariyle pandemi servisinde çalışan ve pandemi servisinde çalışmayan sağlık çalışanları arasındaki uyku kalitesi ve kas iskelet sistemi etkileniminin karşılaştırılması
Comparison of sleep quality and musculoskeletal impact between healthcare professionals working and not working in the pandemic service during the COVID-19 pandemic
  1. Tez No: 870636
  2. Yazar: TUĞÇE SUCUER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELNUR NARİN ARAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ortopedik Fizyoterapi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu çalışma; pandemi servisinde çalışan ve çalışmayan sağlık çalışanları arasındaki kas iskelet sistemi rahatsızlık düzeyleri ve uyku kalitesi düzeylerini karşılaştırmak amacıyla yapıldı. Çalışmaya, Dokuz Eylül Üniversitesi hastanesinde çalışan 18-65 yaş aralığındaki doktor, hemşire, fizyoterapist ve teknisyenlerden oluşan toplamda 197 kişi katıldı. Katılımcılar, pandemi servisinde çalışmış olan sağlık profesyonelleri ve pandemi servisinde çalışmamış olan sağlık profesyonelleri olmak üzere iki gruba ayrıldı. Katılımcılar, sosyodemografik bilgilerini, Genişletilmiş NORDIC Kas İskelet Sistemi Anketi'ni (NMQ-E) ve Pittsburgh Uyku Kalitesi İndeksini (PUKI) Google Form'u kullanarak çevrimiçi anket ile doldurdu. Katılımcıların cevapları anketlerin özel değerlendirmelerine uygun bir biçimde sayısal sonuca dönüştürüldü ve verilerin istatiksel analizi SPSS ortamında yapıldı.
Özet (Çeviri)
This study aimed to compare the levels of musculoskeletal disorders and sleep quality between healthcare workers working in pandemic services and those not working in pandemic services. A total of 197 individuals, including doctors, nurses, physiotherapists, and technicians aged between 18 and 65 working at Dokuz Eylül University Hospital, participated in the study. Participants were divided into two groups: healthcare professionals who had worked in pandemic services and those who had not. Participants completed an online survey using Google Forms, providing socio-demographic information, the Extended Nordic Musculoskeletal Questionnaire (NMQ-E), and the Pittsburgh Sleep Quality Index (PSQI). Responses were numerically transformed according to the specific evaluations of the surveys, and statistical analysis of the data was conducted using SPSS.