Yenilenebilir enerji kaynaklarıyla beslenen hibrit mikro şebeke sisteminin modellenmesi ve tasarımı: MAKÜ örneği
Modelling and design of hybrid micro grid system powered by renewable energy sources: A case study of MAKU
  1. Tez No: 871007
  2. Yazar: MEHMET BİLEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET ÇİFCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu tez, Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (MAKÜ) için yenilenebilir enerji kaynaklarıyla beslenen hibrit bir mikro şebeke sisteminin modellenmesi ve tasarımına odaklanmaktadır. Fosil yakıtların tükenmesi ve çevresel etkileri nedeniyle yenilenebilir enerji dünya çapında giderek önem kazanmıştır. Birden fazla yenilenebilir kaynağı entegre eden hibrit mikro şebekeler, güvenilir ve çevre dostu bir elektrik kaynağı sağlayabilir. Çalışma öncelikle mikro şebeke kavramlarını, avantajlarını ve rüzgâr ve güneş enerjisi gibi yenilenebilir enerji kaynaklarını incelemektedir. Ardından MAKÜ merkez kampüsündeki çalışma alanını ve fotovoltaik panellerden ve rüzgâr türbinlerinden elektrik üretimini MATLAB/Simulink kullanarak modelleme tekniklerini açıklamaktadır. Simülasyon sonuçları, güneş panellerinden ve rüzgâr türbininden tek tek elde edilen elektrik üretim potansiyelini ve bunların birleşik hibrit sistem çıktısını analiz etmektedir. Bulgular, hibrit sistemin özellikle Burdur'daki yüksek güneş enerjisi potansiyelinden yararlanarak kampüsün elektrik talebinin önemli bir kısmını karşılayabileceğini göstermektedir. Bu tez çalışması, MAKÜ'de yenilenebilir bir hibrit mikro şebekenin uygulanabilirliğini, ana şebekeye olan bağımlılığı azaltmayı ve sürdürülebilirliği teşvik etmeyi vurgulamaktadır. Mikro şebeke sisteminin gerçek hayata uygulanması ve gelecekteki çalışmalar için öneriler sunulmaktadır. Ayrıca, bu çalışma üniversiteler ve benzer tesisler için yenilenebilir mikro şebekelerin uygulanabilirliğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis focuses on the modeling and design of a hybrid micro-grid system powered by renewable energy sources for Burdur Mehmet Akif Ersoy University (MAKÜ). Renewable energy has become increasingly important worldwide due to the depletion of fossil fuels and associated environmental impacts. Hybrid micro-grids integrating multiple renewable sources can provide a reliable and environmentally friendly electricity supply. The study first reviews micro-grid concepts, advantages, and renewable energy sources like wind and solar power. It then outlines the methodology, including the study area of MAKÜ central campus and techniques for modeling electricity generation from photovoltaic panels and wind turbines using MATLAB/Simulink. Simulation results analyze the electricity production potential from the solar panels and wind turbine individually, as well as their combined hybrid system output. The findings indicate that the hybrid system can meet a significant portion of the campus's electricity demand, especially leveraging solar energy's high potential in Burdur. The thesis study highlights the feasibility of implementing a renewable hybrid micro-grid at MAKÜ to reduce dependency on the main grid and promote sustainability. Recommendations are made for further study and real-world implementation. Additionally, this study demonstrates the viability of renewable micro-grids for universities and similar facilities.