Türkiye'de belediyelere yönelik mali kural uygulamaları ve mali kurallara uyumun Sayıştay tarafından denetimi
The implementation of fiscal rules for municipalities in Turkey and auditing of compliance with fiscal rules by the Turkish Court of Accounts
- Tez No: 871814
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET BURÇİN YERELİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Maliye Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Mali kural, kamu kesiminin mali disiplin ve sürdürebilirliğini sağlamak amacıyla; bütçe, borçlanma, harcamalar ve gelirler gibi unsurların biri, birkaçı veya tamamına birtakım sınırlamalar getirmek suretiyle maliye politikalarının kısıtlanması olarak tanımlanabilir. Gerek ulusal gerekse yerel düzeyde geliştirilen mali kurallar, yaygınlaşmaya başladığı 1990'lı yıllardan bu zamana kadar önemini artırmış ve bu kuralları uygulayan ülke sayısı günümüze kadar büyük ölçüde artış göstermiştir. Bu çalışma, dünyada ve Türkiye'de yerel yönetim düzeyinde uygulanan mali kuralların analiz edilerek Türkiye'de belediyelere yönelik mali kuralların etkinliğinin ortaya konulması amacıyla yapılmıştır. Çalışmada, Türkiye'de belediyelere yönelik mali kurallar ve belediyelerin bu kurallara uyumu değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
Fiscal rule can be defined as the restriction of fiscal policies by imposing certain limitations on one or more elements such as budget, borrowing, expenditures, and revenues, in order to ensure fiscal discipline and sustainability in the public sector. Fiscal rules developed at both national and local levels have increased in importance since the 1990s and the number of countries implementing these rules has significantly increased to this day. This study aims to analyze fiscal rules implemented at the local government level in both the world and Turkey, in order to demonstrate the effectiveness of fiscal rules for municipalities in Turkey. The study evaluates fiscal rules for municipalities in Turkey and the compliance of municipalities with these rules.