Long-term trends of meteorological drought over Turkiye
Türkiye'de uzun vadeli meteorolojik kuraklık eğilimleri
- Tez No: 872009
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKKI BALTACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Meteoroloji, Meteorology
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gebze Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yer ve Deniz Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu çalışmada, Türkiye'deki uzun vadeli kurak ve yağışlı dönemlerin değişimleri, bunların yüzey ortamı ile ilişkisi ve kuraklık koşullarını tetikleyen büyük ölçekli atmosferik dolaşım mekanizmaları incelenmiştir. Bu amaçla, Türkiye'de homojen bir şekilde dağıtılmış 92 meteoroloji istasyonunun yüzey tabanlı aylık ortalama sıcaklık, bağıl nem ve aylık toplam yağış verileri 1965-2020 dönemi için kullanılmıştır. Kuraklık koşulları için, 1903-2022 dönemi için 0.5ºX0.5º aylık ızgaralı Standartlaştırılmış Yağış Evapotranspirasyon İndeksi (SPEI-1 ay) değerleri kullanılmıştır. Mevsimsel kuraklık koşulları ile yerinde gözlemler arasındaki istasyon ve bölgesel bazlı korelasyonlar ve uzak etkileşim paternlerinin (TP'ler) bölgesel kuru/nemli mevsimler üzerindeki rolü, Kuzey Atlantik Salınımı (NAO) ve Doğu Atlantik/Batı Rusya (EA/WR) desenlerinin aylık indeks değerleri kullanılarak incelenmiştir. Türkiye'nin Ege Bölgesi'nde (AR) aşırı kuru/nemli olayların meydana gelmesine neden olan sinoptik mekanizmalar, NCEP/NCAR Reanaliz verileri kullanılarak araştırılmıştır. Ana sonuçlara göre, SPEI-1 ay değerlerinde istatistiksel olarak anlamlı negatif eğilimler, özellikle kış ve yaz mevsimlerinde Türkiye'nin batı (AR) ve güney (Akdeniz: MeR ve Güneydoğu Anadolu: SEAR) bölgelerinde gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, long-term variations of dry and wet events of Türkiye, their relationship with surface environment and background large-scale atmospheric circulation mechanisms triggering drought conditions are investigated for Türkiye. For this purpose, surface based monthly mean- temperature, relative humidity, and monthly total precipitation data of homogenously distributed 92 meteorological stations in Türkiye are used for the period 1965-2020. For drought conditions, 0.5ºX0.5º monthly gridded values of Standardized Precipitation Evapotranspiration Index (SPEI-1 month) are used for the period 1903-2022. Station and regional based correlations between seasonal drought conditions and in-situ observations and the role of teleconnection patterns (TPs) on regional dry/wet seasons are investigated by using the monthly index values of North Atlantic Oscillation (NAO) and East Atlantic/West Russia (EA/WR) patterns. Synoptic mechanisms causing the occurrence of extreme dry/wet events in Aegean Region (AR) of Türkiye are also investigated using NCEP/NCAR Reanalysis data. According to the main results, statistically significant negative trends of SPEI-1-month values are especially observed in the western (AR) and southern (Mediterranean: MeR and Southeastern Anatolia: SEAR) regions of Türkiye during winter and summer seasons.