Eğitim ve milli gelir düzeylerinin patent sayıları üzerindeki etkisi: OECD ülkeleri üzerinde bir çalışma
The effect of education and national income levels on the number of patents: A study on the OECD countries
  1. Tez No: 872091
  2. Yazar: RIZA ARDA BAYIRLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KIYMET YAVUZASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Bu tez, seçilmiş OECD ülkeleri baz alınarak eğitim ve milli gelir düzeylerinin patent üretimine etkisini analiz eden bir çalışmadır. Bu analize eğitim ve milli gelir düzeylerinin yanında, bu olguları etkileyen siyasi faktörler de eklenmiş, daha geniş bir çerçeveden bakılmıştır. Seçilmiş OECD ülkeleri için 2006-2020 yılları arasındaki veriler kullanılarak panel veri analizi ile yedi ayrı model üzerinden analiz yapılmıştır. Analiz sonucunda kişi başına düşen gayrisafi milli hasıla ve yükseköğretim mezunlarının patent üretimi üzerinde olumlu etkisi olduğu tespit edilmiştir. Siyasi faktörlerden insani gelişmişlik seviyesi, sivil özgürlükler ve basın özgürlüğü ile patent üretimi arasında olumlu bir ilişki olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis is a study analyzing the effect of education and national income levels on patent production based on selected OECD countries. In addition to education and national income levels, political factors affecting these phenomena have been added to this analysis and a broader framework has been examined. Using data for selected OECD countries between 2006-2020, seven different models were analyzed through panel data analysis. As a result of the analysis, it is found that gross national product per capita and higher education graduates have a positive effect on patent production. Among the political factors, it is concluded that there is a positive relationship between the level of human development, civil liberties and freedom of the press and patent production.