Türk bankacılık sektöründe ticari kredi müşterilerin banka tercihini etkileyen faktörlerin sosyo-demografik özellikler çerçevesinde analiz edilmesi
Analyzing the factors affecting the bank preference of commercial credit customers in the Turkish banking sector within the framework of socio-demographic characteristics: The case of Ankara province
- Tez No: 872141
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CEYLAN BOZPOLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Banking
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bankacılık ve Finans Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Türkiye'de ticari kredi müşterileri bankacılık portföyünün büyük kısmını oluşturur. Firmaların finansal taleplerini karşılamak amacıyla verilen ticari krediler, bireysel kredilerden özellikle ciro bakımından ayrılırlar. Bireysel krediler gerçek kişilerin gelirlerine paralel olarak mal veya hizmet satın alımına bağlı olarak belli koşullarda verilirken, ticari krediler işletmelere finansal ihtiyacını karşılamak, nakit açıklarını gidermek, yeni yatırımlar için proje finansmanını temin etmek, ithalat – ihracat durumlarında dış finansman ihtiyacını karşılamak amacıyla verilir. Ticari krediler ciro itibariyle bankalar ve firma sahiplerine yüksek risk –yüksek getiri elde ettiğinden ülke ekonomisine katkı sağlaması nedeniyle bu araştırmanın yapılmasına ihtiyaç duyulmuştur. Bu bağlamda çalışma ile Türk bankacılık sektöründe ticari kredi müşterilerinin banka tercihini etkileyen faktörlerin sosyo-demografik özellikler çerçevesinde analiz edilmesi amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda Ankara ili İş Bankası ticari kredi müşterileri üzerine anket çalışması yapılmıştır. Kolayda örnekleme yöntemi kullanılarak yüz yüze anket gerçekleştirilmiştir. 527 katılımcı ile gerçekleştirilen verilerin analizinde ilk olarak normallik analizi ardından t testi son olarak da tek yönlü varyans analizi yapılmıştır. Analizden elde edilen bulgular ile müşterilerin banka tercihini etkileyen faktörlerin önemlilik derecesi saptanmıştır. Katılımcıların çoğunluğu erkek, 24-54 yaş arası, evli, lise veya lisans mezunu, ticari sektörde çalışan kişilerden oluşmaktadır. Ticari kredi müşterilerinin banka tercihinde etkili olan faktörlere; erkek katılımcıların kadın katılımcılara göre, evli olanların bekar olanlara göre, 25-54 yaş grubunun 55 yaş ve üzeri grubuna göre, lise ve lisans mezunu katılımcıların ilköğretim ve yüksek lisans mezunu katılımcılara göre, banka ile 6-10 yıl sürede çalışanların diğer sürelerde çalışanlara göre önem verdikleri sonucuna ulaşılmıştır. Araştırma sonuçlarının Türk finans sektörüne katkı sağlarken; bankalara ticari kredi pazarlama stratejileri oluşturma ve geliştirmeleri konusunda yol göstereceği düşünülmüştür.
Özet (Çeviri)
In Turkey, commercial loan customers constitute the majority of the banking portfolio. Commercial loans given to meet the financial demands of companies differ from individual loans especially in terms of turnover. While individual loans are given under certain conditions depending on the purchase of goods or services in parallel with the income of real persons, commercial loans are given to businesses to meet their financial needs, eliminate cash deficits, provide project financing for new investments, and meet foreign financing needs in import-export cases. This research was needed because commercial loans contribute to the country's economy, as they provide high risk and high returns to banks and company owners in terms of turnover. In this context, the study aims to analyze the factors affecting the bank preference of commercial loan customers in the Turkish banking sector within the framework of socio-demographic characteristics. For this purpose, a survey was conducted on İş Bank commercial loan customers in Ankara. A face-to-face survey was conducted using the convenience sampling method. In the analysis of the data conducted with 527 participants, first normality analysis was performed, then t test, and finally one-way analysis of variance was performed. With the findings obtained from the analysis, the degree of importance of the factors affecting customers' bank preferences was determined. The majority of the participants are male, between the ages of 24-54, married, high school or undergraduate graduates, and working in the commercial sector. Factors affecting commercial loan customers' bank preference: Male participants are more important than female participants, married people are more important than single people, 25-54 age group is more important than 55 and older group, high school and undergraduate graduates are more important than primary school and master's graduate participants, those who have worked with the bank for 6-10 years are more important than those who have been working for other periods. The conclusion they gave was reached. While the research results contribute to the Turkish finance sector; It is thought that it will guide banks in creating and developing commercial loan marketing strategies.