Türk kızılay afet personelinin küresel iklim değişikliği bilgilerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the knowledge of turkish red crescent disaster personnel on global climate change
- Tez No: 872328
- Danışmanlar: PROF. DR. KERİM HAKAN ALTINTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Sağlık Yönetimi, Public Health, Healthcare Management
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Afetlerde Sağlık Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 194
Özet
Bu çalışmada afetler ile mücadelede ilk elden görev alan Türk Kızılay afet personelinin küresel iklim değişikliği bilgilerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Araştırma tanımlayıcı tipte bir epidemiyolojik araştırma olup çalışmaya katılım %30,3 olarak gerçekleşmiştir. Veriler; araştırmacılar tarafından hazırlanan veri toplama formu ile Haziran-Eylül 2022'de çevrimiçi olarak toplanmıştır. Çalışmaya katılan afet personelinin (n=77), %84,4'ü (n=65) erkek olup, %40,3'ü (n=31) 40-49 yaşındadır. Afet personelinin küresel iklim değişikliği ile ilgili genel bilgi düzeyi puan ortalaması 15,56 (Orta Düzey), küresel iklim değişikliğinin sağlık üzerindeki etkileri ile ilgili bilgi düzeyi puan ortalaması 14,23 (Orta Düzey) olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aimed to evaluate the knowledge of Turkish Red Crescent disaster personnel regarding global climate change. The research was a descriptive epidemiological study, and the participation rate was 30.3%. Data were collected online from June to September 2022 using a data collection form prepared by the researchers. Of the disaster personnel surveyed (n=77), 84.4% (n=65) were male, and 40.3% (n=31) were aged 40-49. The mean score for general knowledge about global climate change among disaster personnel was 15.56 (Moderate Level), while the mean score for knowledge about the health effects of climate change was 14.23 (Moderate Level).