Ratlarda dosetaksel kaynaklı karaciğer ve böbrek hasarı üzerine silymarin'in etkilerinin araştırılması
Investigation of the effects of silymarin on docetaxel-induced liver and kidney damage in rats
  1. Tez No: 872437
  2. Yazar: ÖZGE KANDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEFA KÜÇÜKLER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyokimya, Farmasötik Toksikoloji, Biochemistry, Pharmaceutical Toxicology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Amaç: Bu çalışma, ratlarda dosetaksel kaynaklı oluşan karaciğer ve böbrek hasarına karşı silymarin kullanımının potansiyel etkilerinin araştırılması amacı ile gerçekleştirilmiştir. Materyal ve Metot: Çalışmada 35 adet Sprague Dawley cinsi erkek rat kullanıldı ve her bir grupta 7 adet erkek rat bulunan 5 farklı grup oluşturuldu. 1.Grup (Kontrol): 7 gün oral serum fizyolojik uygulandı ve 1. gün 1 ml intraperitonal (i.p.) serum fizyolojik verildi. 2. Grup: (Silymarin 50): 7 gün 50 mg/kg oral silymarin verildi. 3. Grup (Dosetaksel): 1. gün 30 mg/ kg dosetaksel tek doz i.p. verildi. 4. Grup: (Dosetaksel+Silymarin 25): 1. gün 30 mg/kg dozda dosetaksel tek doz i.p. uygulandı ve bu uygulamadan 30 dakika sonra 7 gün süre ile silymarin 25 mg/kg/gün dozunda oral yolla verildi. 5. Grup (Dosetaksel+Silymarin 50): 1. gün 30 mg/kg dozda dosetaksel tek doz i.p. uygulandı ve bu uygulamadan 30 dakika sonra 7 gün süre ile silymarin 50 mg/kg/gün dozunda oral yolla verildi. Bulgular: Karaciğer ve böbrek fonksiyon testleri ile malondialdehid (MDA) seviyeleri dosetaksel grubunda artarken antioksidan enzimlerden süperoksit dismutaz (SOD), katalaz (KAT), glutatyon peroksidaz (GPx) aktiviteleri ve redükte glutatyon (GSH) seviyeleri azaldı. Silymarin uygulamasının ise karaciğer ve böbrek fonksiyon parametre değerlerini normal düzeye yaklaştırdığı, antioksidan enzim aktivitelerinde artış sağlayarak hücre savunma sistemini güçlendirdiği tespit edildi. Bununla birlikte endoplazmik retikulum stresi, inflamasyon, apoptoz ve otofaji yolaklarının dosetaksel tarafından uyarılarak hücre hasar ve ölüm mekanizmalarının aktifleştirildiği, silymarin uygulamasının ise bu yolakları baskılayarak dosetaksel tarafından oluşturulan hasarı ve ölümü en aza indirdiği ve hücreyi korumaya çalıştığı saptandı. Sonuç: Dosetaksel uygulamasının karaciğer ve böbrek hasarına yol açtığı, dosetaksel ile birlikte kullanılan silymarinin anti-oksidan, anti-inflamatuar, anti-apoptotik ve anti-otofajik etkiler göstererek yararlı olduğu ve dosetaksel ile birlikte kullanımının fayda sağlayabileceği kanaatine varıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: This study was performed to investigate the potential effects of silymarin use against docetaxel-induced liver and kidney damage in rats. Materials and Methods: Thirty five male Spraque Dawley rats were used in the study that are seperated by 5 groups with 7 male rats in each group. Group 1 (Control): Oral physiological saline was administered for 7 days and 1 ml intraperitoneal (i.p.) on the 1st day. physiological saline was given. Group 2: (Silymarin 50): 50 mg/kg oral silymarin was given for 7 days. Group 3 (Docetaxel): On day 1, 30 mg/kg docetaxel as a single dose i.p. was given. Group 4: (Docetaxel+Silymarin 25): On the 1st day, docetaxel at a dose of 30 mg/kg was administered as a single i.p. and 30 minutes after this administration, silymarin was administered orally at a dose of 25 mg/kg/day for 7 days. Group 5 (Docetaxel+Silymarin 50): On the 1st day, docetaxel at a dose of 30 mg/kg was administered as a single i.p. and 30 minutes after this administration, silymarin was administered orally at a dose of 50 mg/kg/day for 7 days. Results: While liver and kidney function tests and malondialdehyde (MDA) levels were increased in the docetaxel group, antioxidant enzymes superoxide dismutase (SOD), catalase (CAT), glutathione peroxidase (GPx) activities and reduced glutathione (GSH) levels were decreased. It was determined that silymarin application brought liver and kidney function parameter values closer to normal levels and strengthened the cell defense system by increasing antioxidant enzyme activities. However, it was determined that cell damage and death mechanisms were activated by stimulating endoplasmic reticulum stress, inflammation, apoptosis and autophagy pathways by docetaxel, and silymarin application suppressed these pathways, minimizing the damage and death caused by docetaxel and trying to protect the cell. Conclucion: It was concluded that docetaxel administration caused liver and kidney damage, that silymarin used together with docetaxel is beneficial by showing anti-oxidant, anti-inflammatory, anti-apoptotic and anti-autophagic effects, and that its use together with docetaxel could be beneficial.