İbn Battûta'nın seyahatnâmesinde hac yolculuğunun inanç turizmi açısından değerlendirilmesi
Evaluation of hajj journey in Ibn Battûta's travelogue in terms of faith tourism
  1. Tez No: 872990
  2. Yazar: MEHMET DEDECAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TAHA NAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mardin Artuklu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm Rehberliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Turizm Rehberliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
İbn Battûta'nın Seyahatnâmesi, döneminin kültürel, coğrafi ve sosyal dokusunu ortaya koyan gözlemler barındıran bir eserdir. Bu gözlemler, İslam dünyasının ve ziyaret ettiği yerlerdeki ticaret ağlarının anlaşılmasına da önemli katkılar sunmuştur. Onun Seyahatnâmesi, tarihsel, coğrafi ve sosyal açıdan birçok ilginç bulguyu barındıran nitelikte bir eser olup, dönemindeki kültürel çeşitliliği ve etkileşimi de gösteren bir belge olarak değerlendirilebilir. İbn Battûta'nın seyahatleri sırasında tanık olduğu farklı dinler, diller, gelenekler ve yaşam tarzları, o dönemin insanlarının birbirleriyle etkileşim içinde olduğunu ve kültürel alışverişin yaygın olduğunu göstermektedir. Örneğin, İslam dünyasının çeşitli bölgelerindeki farklı mezhepler ve uygulamalar hakkında yaptığı gözlemler, Müslüman toplumların çeşitliliğini ve dinamizmini yansıtır. İbn Battûta'nın Seyahatnâmesi, tarihçiler ve araştırmacılar için ziyaret ettiği mekânların ve toplumların dinamiklerini anlama açısından önemli bir kaynaktır. Onun bu eseri, dönemin inanç turizmi ve bu amaçla yaptığı seyahatlerinin, dönemin toplumları üzerindeki etkisine dair önemli ipuçları sunmaktadır. İbn Battûta'nın Seyahatnâmesine bakıldığında, inanç merkezleri olan Mekke ve Medine'deki mekânlar ve oralarda yaşayan toplumlar arası etkileşim ile ilgili fikirler elde edilmektedir. Bu çalışmada, İbn Battûta'nın Seyahatnâmesinde yer alan tarihsel ve kültürel gözlemler, inanç turizmi açısından derinlemesine incelenmiştir. Bu çerçevede, literatüre yeni bir bakış açısı getirilerek inanç turizmi ile seyahatleri arasındaki ilişki daha ayrıntılı bir şekilde ortaya konmuştur. İnanç turizminde seyahat motivasyonunun, İbn Battûta'nın deneyimleri ve destinasyonun imajı üzerindeki etkisini ve bu deneyimler ile imajın destinasyona olan memnuniyeti nasıl etkilediğini ölçmeyi amaçlamaktadır. İbn Battûta'nın Seyahatnâmesi'nin incelenmesi, inanç turizminin kökenlerini ve gelişimini anlamak için önemli bir kaynaktır. Bu çalışma ile bu alanda daha fazla araştırmanın yolunu açabilmek için, İbn Battûta'nın inanç merkezleri olan Mekke ve Medine'ye yaptığı ziyaretler ve hac ibadeti ile ilgili gözlemleri incelenerek inanç turizminin boyutuna odaklanılmıştır. Dönemin inanç merkezlerine ve seyahat üslubuna doküman analiziyle derinlemesine bir bakış sunulması çalışmada elde edilecek önemli bir çıktıdır.
Özet (Çeviri)
Ibn Battuta's Travelogue is a work containing observations that reveal the cultural, geographical and social texture of his period. These observations also made important contributions to the understanding of the Islamic world and the trade networks of the places he visited. His Travelogue is a work that contains many interesting historical, geographical and social findings, and can be considered as a document showing the cultural diversity and interaction of his period. The different religions, languages, traditions and lifestyles that Ibn Battuta witnessed during his travels show that the people of that period interacted with each other and cultural exchange was common. For example, his observations regarding different sects and practices within the Islamic world reflect the diversity and dynamism of Islamic societies in various regions. Ibn Battuta's Travelogue is an important source for historians and researchers to understand the dynamics of the places and societies he visited. It provides significant clues about the impact of religious tourism and the travels undertaken for this purpose on the societies of the period. Upon examining When we look at Ibn Battuta's Travelogue, ideas are obtained about the places in Mecca and Medina, the centers of faith, and the interaction between the societies living there. In this study, the historical and cultural observations in Ibn Battuta's Travelogue were examined in depth in terms of religious tourism. Within this framework, a fresh perspective is introduced to the literature, providing a more detailed examination of the relationship between faith tourism and travels. The study aims to measure the impact of travel motivation in faith tourism on Battuta's experiences and the destination's image, as well as how these experiences and image affect satisfaction with the destination. Examining Ibn Battuta's Travelogue is an important source for understanding the origins and development of faith tourism. This study focuses on the dimension of faith tourism by analyzing Ibn Battuta's visits to the religious centers of Mecca and Medina and his observations related to the pilgrimage. The aim is to pave the way for further research in this field by delving into Ibn Battuta's observations on the pilgrimage to Mecca and Medina, the centers of faith. Providing an in-depth analysis of the period's religious centers and travel style through document analysis will yield significant insights in the study