Türkiye'nin mutfak mirasıyla yumuşak güç inşası: Gastrodiplomasi perspektifi
Building soft power with turkey's culinary heritage: A gastrodiplomacy perspective
- Tez No: 873840
- Danışmanlar: DR. ANNA MARİA BEYLUNİOĞLU ATLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
İnsanlık, varoluşunun ilk anlarından itibaren günlük yaşamını, hayatta kalmak için gerekli olan ihtiyaçlar etrafında şekillendirmektedir. Bu ihtiyaçlar arasında, beslenme en temel olanlardan biridir. Tarih öncesi dönemlerden günümüze kadar, tüm toplumlarda yiyecek üretimi, tüketimi, sunumu ve yemek kültürü; özel ya da kamusal alanlarda, sosyal, dinsel, kültürel ve siyasal semboller taşımakta ve diplomatik ilişkilerde bir araç olarak kullanılmaktadır. Ülkelerin çekiciliğini ve etkileyiciliğini arttırmak, olumlu imaj yaratmak amacıyla uluslararası ilişkilerde stratejik bir yöntem olarak kullanılan yumuşak gücün yemek kültürü aracılığı ile uygulanmaya başlaması Tayland'ın 2002 yılında başlattığı“Global Thai”kampanyasının ardından gastrodiplomasi kavramı ile karşımıza çıkmaktadır. Zengin ve köklü milli mutfak mirasını başka kültürlere tanıtmak adına Türkiye de, bir yumuşak güç unsuru olan gastrodiplomasi uygulamalarını hayata geçirecek adımlar atmaktadır. Bu çalışmada; Türkiye yumuşak güç olarak görülmeye başlanan gastrodiplomasi ile dış politikada etkin olabilecek bir potansiyele sahip mi, Türkiye'de yapılan gastrodiplomasi çalışmaları yeterli mi ve başarılı olabilmek için yumuşak güç yeterli mi? sorularına yanıt aranacaktır. Bu çalışma; birincil veri toplama tekniklerinden olan mülakatlar ve ikincil veri toplama tekniklerinden olan literatür taraması yöntemi ile cevaplandırılan sorular ile, Türkiye'nin gastrodiplomasi alanında attığı adımları, benzer projeler üreten ülkeler ölçeğinde incelemeyi ve akademiye, sektöre önerilerde bulunmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Humanity has been comprehensively shaped by the needs necessary for survival in daily life from the first moments of its existence. Among these needs, nutrition is one of the most basic. Food production, production, presentation and food culture in all societies, from prehistoric times to decay; It is used as a tool in the maintenance and activities of social, religious, cultural and political symbols in private or public spaces. It manages to survive with gastrodiplomacy methods after the“Global Thai”campaign launched by Thailand in 2002, where soft power, which is used with a reproduced method in international markets to create a positive image of the attractiveness and impressiveness of the countries, started to be implemented with food culture services. In order to introduce the rich and enduring national culinary heritage to other cultures, Turkey is taking steps to implement gastrodiplomacy, an element of soft power. This product; Are gastrodiplomacy efforts in Turkey sufficient? Is soft power enough to be successful? Questions will be answered. This work; with the questions answered by interviews, which are general data collection techniques, and literature review, which is one of the total data collection techniques, it continues to include Turkey in the field of gastrodiplomacy, examine similar projects in the context of developed countries, and make recommendations to the academy and the sector.