Caferi inanç dünyasında mistik anlatılar
Mystical narratives in Caferism belief system
- Tez No: 874060
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET NACİ ÖNAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Halk Bilimi (Folklor), Türk Dili ve Edebiyatı, Folklore, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Halk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 418
Özet
Özünde bilinmeyen bir dünyaya ait olmasına karşın gerçek kabul edilen güçler, mistik olarak tanımlanır. İnsanoğlunun evreni anlamlandırma çabasının bir sonucu olarak ortaya çıkan mistik, kutsal olanı tayin ederek toplumun inanç felsefesini sağlamlaştırır. Bu sebeple her toplumun temelinde mistik bir düşünce bulunmaktadır. Çalışmada mistik kavramı; toplumda gerçek olarak kabul edilen, inancın bir parçası olarak görülen, herhangi bir konu üzerine açıklayıcı deliller sunan ve algıların ötesinde sezgisel olarak ulaşılan bilgileri ifade etmek üzere kullanılmıştır. Mistik anlatı kavramı ise mistik düşünce ve değerler sisteminin ağırlıkta olduğu inanç üzerine anlatılan halk anlatılarını ifade etmektedir. Bu anlatılar arasında efsane, menkıbe ve memoratlar yer alır. Mistik düşünce, kolektif bellek tarafından inşa edilen sözlü anlatılarda birer inanç kodu olarak karşımıza çıkar. Özellikle mit, efsane, menkıbe ve memorat gibi anlatılarda kutsal kabul edilen insan, eren, hayvan ya da nesneye çeşitli mistik güçler yüklenerek inanç kodları geçmişten geleceğe aktarılır. Bu bağlamda çalışmada Türkiye'de bir alt kültürü oluşturan Caferi mezhebine mensup kişilerden derleme yapılarak inanç esaslarını etkileyen ve geçmişten günümüze aktarılan inanç kodları mistik anlatılar ekseninde ortaya konulmuştur. Caferi kültüründe anlatılan mistik anlatılar; Iğdır, Kars, Ankara, İstanbul ve İzmir'de Caferilerin yaşadığı mahallelerde saha araştırması yapılarak tespit edilmiştir. Derlenen 167 mistik anlatı konu ve motiflerine göre tasnif edilerek sözlü kültür ve Caferi inanç dünyası ekseninde tahlil edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Powers that are considered real despite belonging to an unknown world are defined as mystical. It is the result of mystical humankind's effort to understand the universe. The mystic strengthens the society's philosophy of belief by determining what is sacred. For this reason, there is a mystical thought at the basis of every society. The concept of mystical in the study; it is used to express information that is accepted as real in society, seen as a part of belief, provides explanatory evidence on any subject, and is reached intuitively beyond perceptions. The concept of mystical narrative refers to folk products narrated on faith in which mystical thought and value system predominate. These folk narratives include legends, miracle narratives and memorates. Mystical thought appears as a code of belief in verbal narratives constructed by collective memory. Especially in narratives such as myths, legends, legends and memorates, belief codes are transferred from the past to the future by ascribing various mystical powers to human beings, saints, animals or objects considered sacred. In this context, in the study, a compilation was made from people belonging to the Cafari sect, which forms a subculture in Turkey, and the belief codes that affected the principles of belief and were transferred from past to present were revealed on the axis of mystical narratives. Mystical narratives told in the Jafari culture; It was identified by field research in Iğdır, Kars, Ankara, Istanbul and Izmir. The 167 mystical narratives compiled were classified according to their themes and motifs and analyzed on the axis of oral culture and the world of Cafari belief.