Onkoloji hastalarının terminal dönemindeki onkolojik ve palyatif tedavi yaklaşımlarının incelenmesi
Investigation of oncological and palliative treatment approaches in the terminal period of oncology patients
  1. Tez No: 874675
  2. Yazar: MALİK AKSEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN SALİH SEMİZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Amaç: Kanser dünyada halen artma eğiliminde olup önemli bir mortalite ve morbidite nedenidir. Sağlık ve teknoloji alanındaki gelişmeler ve ortalama yaşam süresinin de artmasıyla birlikte terminal dönem kanser hastalarında palyatif bakıma duyulan ihtiyaç da artmaktadır. Çalışmamızda terminal dönemdeki onkoloji hastalarının verilerinin incelenmesi, günlük onkoloji pratiğimizde yaşam sonu bakımına, ulusal sağlık sisteminde palyatif bakım programlarının oluşumuna ve geliştirilmesine ayrıca hastanın yaşam kalitesinin arttırılmasına yönelik çalışmalara katkı sağlaması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamızda Ocak 2016 ve Aralık 2022 tarihleri arasında, Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi (DEÜTF) Tıbbi Onkoloji Servisi'nde vefat eden; 18 yaş üstü, palyasyon gerektiren herhangi bir semptomu ve yaşam beklentisi 6 aydan daha az olan terminal dönem toplam 632 hasta dahil edilmiştir. Hastane Bilgi Yönetimi Sistemi (HBYS) üzerinden verilerine ulaşılamayan ve yoğun bakım ihtiyacı veya başka bir nedenle farklı bir kliniğe sevk edilen, erken dönem kanser hastaları çalışmadan çıkarılmıştır. HBYS ve klinik izlem dokümanlarından hastaların demografik, klinik, görüntüleme ve tedavi verileri ölüm tarihinden 30 gün önceye kadar retrospektif olarak toplanmış ve analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: Cancer still tends to increase around the world and is an important cause of mortality and morbidity. With the developments in health and technology and the increase in average life expectancy, the need for palliative care in terminal cancer patients is also increasing. The aim of this study is to examine the data of oncology patients in the terminal stage, to contribute to end-of-life care in our daily oncology practice, to the formation and development of palliative care programs in the national health system, and to studies aimed at improving the quality of life of the patient. Methods: The study included; who died in the Medical Oncology Service of Dokuz Eylül University Faculty of Medicine (DEU) between January 2016 and December 2022; A total of 632 patients over the age of 18 with any symptoms requiring palliation and a life expectancy of less than 6 months terminally ill were included. Early-stage cancer patients whose data could not be accessed through the hospital information management system and who were referred to a different clinic for the need for intensive care or for another reason were excluded from the study. Demographic, clinical, imaging and treatment data of the patients were collected and analyzed retrospectively from Hospital Information Management System records up to 30 days before the date of death.