UNESCO Yaşayan Evrensel Değerler bağlamında Atatürk örneğinin incelenmesi
Examination of the example of Atatürk in the context of UNESCO Living Universal Values
  1. Tez No: 874975
  2. Yazar: KEMAL TUNÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL EYYUPOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, Türk İnkılap Tarihi, Uluslararası İlişkiler, History, History of Turkish Revolution, International Relations
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 304
Özet
İnsanların tutumlarını, davranışlarını etkileyen ve hayatını yönlendiren en önemli faktör değerlerdir. İnsan hayatının dürüstlük, iyilik, hoşgörü, saygı, sevgi, merhamet, birliktelik, çalışkanlık, vefa, adalet, özgürlük, gibi güzel yanlarına katkıda bulunurlar. Değerler barış ve huzur içinde yaşamaya, sosyalleşmeye ve bir dünya vatandaşı olmaya katkı sunar. Ulusların karışık ve büyük sorunlarla mücadele etmesi, dünya sahnesinde varlıklarını barış içinde sürdürmeleri, evrensel değerleri benimsemiş kuşakların varlığıyla mümkündür. Değerler eğitimi çalışmaları değerlerin yeni kuşaklara aktarımı ve yaygınlaştırılmasını sağlamaktadır. Bu alanda uzmanlarının uygulama örnekleri ile zenginleştirilmiş bilgilere sahip olması gerekmektedir. Evrensel değerlerin genç nesillere aktarılmasından aileler, alan uzmanları ve eğitim kurumları sorumludur. Eğitimin diğer bir önemli amacı; toplumun değerlerinin kişiye kazandırılması ve iyi bir toplum oluşturma hedefidir. Bu amaç doğrultusunda uzmanlarca“değer”,“karakter”ve“ahlak eğitimi”adı altında uygulanabilir. Bu akademik çalışmada UNESCO'nun Yaşayan Evrensel Değerler Eğitimi Programı ve Atatürk Örneği incelendi. Farklı değer sınıflamaları ve bu değerlerin içerikleri irdelendi. Özellikle Evrensel olarak kabul edilen değerlerin üzerinde duruldu. Ayrıca on iki yaşayan evrensel değer (Barış, Sevgi, Saygı, Sorumluluk, Hoşgörü, Dürüstlük, Alçak gönüllülük, Mutluluk, İş birliği, Sadelik, Özgürlük ve Birlik) başlığı altında Atatürk'ün örnek hayatı incelendi. Evrensel değerler ile Atatürk'ün örnek hayatı bilimsel kaynaklardan araştırılarak metne dönüştürüldü. Türkiye Cumhuriyeti'nin 101. Yılı'nda Atatürk'ün örnek hayatının uygarlık yolunda değerler eğitimine katkı sağlaması tezimizin esas temelini oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
Values are the most important factor that affects people's attitudes, behaviors and directs their lives. They contribute to the beautiful aspects of human life such as honesty, kindness, tolerance, respect, love, compassion, unity, diligence, loyalty, justice, freedom. Values contribute to living in peace and tranquility, socializing and being a world citizen. It is possible for nations to struggle with complex and big problems and to continue their existence in peace on the world stage with the existence of generations that have adopted universal values. Values education studies ensure the transfer and dissemination of values to new generations. Experts in this field need to have information enriched with application examples. Families, field experts and educational institutions are responsible for transferring universal values to younger generations. Another important purpose of education is; It is the goal of imparting the values of the society to the individual and creating a good society. For this purpose, it can be applied by experts under the names of“value”,“character”and“moral education”. In this academic study, UNESCO's Living Universal Values Education Program and the Atatürk Example were examined. Different value classifications and the contents of these values were examined. Particular emphasis was placed on universally accepted values. In addition, Atatürk's exemplary life was examined under the heading of twelve living universal values (Peace, Love, Respect, Responsibility, Tolerance, Honesty, Humility, Happiness, Cooperation, Simplicity, Freedom and Unity). Universal values and Atatürk's exemplary life were researched from scientific sources and turned into text. The main basis of our thesis is that Atatürk's exemplary life contributed to values education on the path of civilization in the 101st anniversary of the Republic of Turkey.