Mahkeme kararları kapsamında kamu mallarının işgali, tahliyesi ve ecrimisil bedelinin belirlenmesi
Occupation and evacuation of public property and determination of the criminal fee within the scope of court decisions
- Tez No: 875160
- Danışmanlar: DR. ÖMER ERGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Mahkeme kararları kapsamında kamu mallarının işgali, tahliyesi ve ecrimisil bedelinin belirlenmesi hususunun ele alındığı bu çalışmamızda, öncelikle ecrimisilin tanımından ve tarihsel gelişiminden bahsedilmiştir. Türk özel hukuk sisteminde hiçbir yasal mevzuatta ecrimisil alacağı düzenlenmemiş olmasına istinaden hukuki niteliği konusunda öğreti de görüş birliği mevcut değildir. Kimi yazarlar borcun kaynağını sebepsiz zenginleşmeye, haksız fiile ya da kira benzerine dayandıran görüşler mevcuttur. Uygulamada ise; son olarak Yargıtay tarafından ecrimisil alacağı haksız fiile dayandırılmıştır. Türk kamu hukukunda; özel hukukun aksine ecrimisilin hukuki niteliğinin saptanması amacıyla hem Kanun hemde düzenleyici işlem niteliğinde olan Yönetmelik ve Tebliğ de düzenlemeler yapılarak kamunun özel mülkiyetinde ya da devletin hüküm ve tasarrufu altındaki taşınmazların herhangi bir hukuki sebebe dayanmaksızın işgal edildiğinin tespit edilmesi halinde işgalciden (fuzuli şâgil) istenen tazminat olarak nitelendirilmiştir. Ecrimisil talep edilmesi için fuzuli şâgilin kusurlu olup olmaması önemli olmadığı gibi idarenin de bir zararının olması aranmamaktadır. Kamunun özel mülkiyetinde ya da devletin hüküm ve tasarrufu altındaki taşınmazların idare ve denetim yetkisi Maliye Bakanlığı Milli Emlak Müdürlüğüne taşra da ise anılan Müdürlüğün taşra teşkilatı olan Milli Emlak Servislerine aittir. Çalışmamızda, Türk yargı sisteminde ecrimisil tazminatının hukuk nitelendirmesi yapıldıktan sonra ecrimisil kurumunun bir yönetim biçimi değilde caydırıcı nitelikte olması gerektiği belirtilmiştir. Ayrıca ilgili idareler tarafından ecrimisil bedelinin tahsili amacıyla tesis edilen ecrimisil ihbarnamelerine karşı açılan davalarda verilen yargı kararları incelenerek tanzim edilecek güncel ecrimisil ihbarnamelerinin hukuki olması noktasında ilgili idarelere tavsiyelerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, which deals with the Occupation, Evacuation of Public Property and Ecrimisil in the Turkish Legal System within the Scope of Judicial Decisions, firstly the definition and historical development of ecrimisil are mentioned. Since remuneration receivables are not regulated in any legal legislation in the Turkish Private Law System, there is no consensus in doctrine regarding their legal nature. Some authors have opinions that base the source of the debt on unjust enrichment, tort or rent-like. In practice; Finally, by the Supreme Court of Appeals, the penalty for retaliation was based on tort. In Turkish Public Law; Contrary to private law, in order to determine the legal nature of ecrimisil, arrangements have been made in both the Law and the Regulation and Communiqué, which are regulatory procedures, and in case it is determined that the immovable properties under the private ownership of the public or under the control and disposal of the state are occupied without any legal reason, the compensation requested from the occupier (undue) has been described. In order to claim compensation, it is not important whether the unnecessary person is at fault or not, and it is not required that the administration suffer any damage. The authority to manage and supervise immovable properties that are privately owned by the public or under the rule and disposition of the state belongs to the National Real Estate Directorate of the Ministry of Finance and, in the provinces, to the National Real Estate Services, which is the provincial organization of the said Directorate. In our study, after the legal qualification of ecrimisil compensation in the Turkish Judicial System, it was stated that the ecrimisil institution should have a deterrent nature, not a form of management. In addition, by examining the judicial decisions given in the cases filed against the penalty notices established by the relevant administrations for the purpose of collecting the penalty fee, recommendations were made to the relevant administrations on the legality of the current penalty notices to be issued.