Romantik ilişkisi olan yetişkin bireylerin bağlanma stillerinin affetme ve öz şefkat üzerindeki etkisinin incelenmesi
Examining the effect of attachment styles of adult individuals in romantic relationships on forgiveness and self compassion
- Tez No: 875181
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YUNUS EMRE AYNA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu araştırmanın temel amacı romantik ilişkisi olan yetişkinlerin bağlanma stillerinin affetme ve öz şefkat üzerindeki etkisinin incelemek ve çeşitli demografik değişkenler ile bağlanma stillerinin affetme ve öz şefkat üzerindeki etkisini belirlemektir. Mevcut araştırmada, Türkiye'nin çeşitli illerinde romantik ilişki yaşayan 188 kadın, 134 erkek olmak üzere toplamda 322 kişi katılmıştır. Araştırmada bağlanma stillerini belirlemek amacıyla“Üç Boyutlu Bağlanma Stilleri”, affetme düzeyini belirlemek için“Heartland Affetme Ölçeği”, öz şefkat düzeyini belirlemek için“Öz Şefkat Ölçeği”ve demografik değişkenleri elde etmek amacıyla“Demografik Bilgi Formu”kullanılmıştır. Bağlanma stilleri, öz şefkat ve affetme arasındaki gruplar arası anlamlı farklılıkların belirlenmesi için bağımsız gruplar t-testi ve tek yönlü varyans analizi gerçekleştirilmiştir. Bağlanma stilleri ile öz şefkat ve affetme arasındaki ilişkinin belirlenmesi için Pearson korelasyon katsayısı analizi uygulanmıştır. Ayrıca, bağlanma stillerinin öz şefkat ve affetmeyi ne düzeyde yordadığını belirlemek amacıyla çoklu doğrusal regresyon analizi yapılmıştır. Çalışmadan elde edilen bulgulara göre bağlanma stillerinden güvenli bağlanmanın öz şefkat ve affetme ile pozitif anlamlı bir ilişkisi olduğu görülürken, kaçınan ve kaygılı-kararsız bağlanmanın öz şefkat ve affetme ile anlamlı negatif bir ilişkisi olduğu görülmüştür. Öz şefkat ve affetme arasında pozitif anlamlı bir ilişki olduğu görülmüştür. Bağlanma stillerinden güvenli bağlanma öz şefkat ve affetmeyi pozitif anlamlı yordarken, kaygılı-kararsız bağlanma öz şefkat ve affetmeyi negatif anlamlı yordamıştır. Bağlanma stillerinden kaçınan bağlanma ise öz şefkat ve affetmeyi anlamlı yordamamıştır. Araştırmadan elde edilen bulgular literatür eşliğinde tartışılmış ve ortaya çıkan sonuçlar doğrultusunda öneriler getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The main aim of this research is to examine the influence of attachment styles of adults in romantic relationships on forgiveness and self-compassion, and to determine the relationship between attachment styles, forgiveness, and self-compassion with various demographic variables. In the current study, a total of 322 participants, including 188 women and 134 men aged between 18 and 70, who were in romantic relationships in various cities of Turkey, participated. The“Three-Dimensional Attachment Styles”were used to determine attachment styles, the“Heartland Forgiveness Scale”was used to determine the level of forgiveness, the“Self-Compassion Scale”was used to determine self-compassion, and the“Demographic Information Form”was used to obtain demographic variables. Independent samples t-test and one-way analysis of variance were conducted to determine significant differences between attachment styles, forgiveness, and self-compassion among groups. Pearson correlation coefficient analysis was applied to determine the relationship between attachment styles and self-compassion as well as forgiveness. Additionally, multiple linear regression analysis was conducted to determine to what extent attachment styles predicted self-compassion and forgiveness. According to the findings of the study, it was observed that secure attachment style had a positive significant relationship with self-compassion and forgiveness, while avoidant and anxious-ambivalent attachment styles had a significant negative relationship with self-compassion and forgiveness. A positive significant relationship was found between self-compassion and forgiveness. Secure attachment style positively predicted self-compassion and forgiveness, while anxious-ambivalent attachment style negatively predicted self-compassion and forgiveness. Avoidant attachment style did not significantly predict self-compassion and forgiveness. The findings of the study were discussed in line with the literature, and recommendations were made based on the results obtained