Sabahattin Ali'nin şiirlerinin söz dizimi (Sıklık-dil-kavram)
Index of the poems of Sabahattin Ali (Frequency-language-concept)
  1. Tez No: 875354
  2. Yazar: FATMA YILMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMRE BERKAN YENİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Linguistics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Kültür Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 266
Özet
Sabahattin Ali (1907 – 1948), özellikle hikâyecilik yönüyle tanınan, Cumhuriyet Dönemi Türk edebiyatının önde gelen isimlerindendir. Yaşamı boyunca farklı nedenlerle farklı yerlerde bulunan sanatçının yaşadıkları, eserlerinin kaynağıdır. Gözlem gücüyle çevresini izlemesi, eserlerindeki kurgu açısından oldukça önemlidir. Çalışmamız; giriş, Sabahattin Ali'nin hayatı, edebî kişiliği ve eserleri, Sabahattin Ali üzerine yapılan çalışmalar, dizin, sonuç ve kaynakça bölümünden oluşmaktadır. Giriş bölümünde Cumhuriyet Dönemi Türk şiirinin Türk şiirindeki yerine, ikinci bölümde Cumhuriyet Dönemi Türk şiirinin ana çizgilerine, üçüncü bölümde Sabahattin Ali'nin çocukluğu, ailesi, öğrencilik ve öğretmenlik yılları, aşk ilişkileri, Almanya günleri, Türkiye'ye dönüşü ve tahkikatları, evlilik hayatı, askerlik yılları, ölümü, edebî kişiliği, eserleri ve eserlerinin kullanımına yer verilmiştir. Dördüncü bölümde Sabahattin Ali ve eserleri üzerine Türkiye'de yapılan bilimsel çalışmalar, türlerine göre tasnif edilmiş bir bibliyografya ile sunulmuştur. Söz konusu bibliyografya; kitap, makale ve tez künyeleri ile bildiriler başlığı altında sıralanmıştır. Beşinci bölümde Sabahattin Ali'nin şiirlerinin taranmasıyla elde edilen söz dizinine değinilmiştir. Altıncı bölümde Sabahattin Ali'nin şiirlerinde en sık kullandığı on kavram üzerinde durulmuş ve bu kavramların Sabahattin Ali'nin şiir dünyasındaki yerine değinilerek şiirleri üzerinden izah edilmeye çalışılmıştır. Bu incelemeyi yaparken de sanatçının çeşitli yayınevleri tarafından basılan kitapları, eş zamanlı incelenip karşılaştırılmıştır. Sabahattin Ali'nin Dağlar ve Rüzgâr, Kurbağanın Serenadı, Öteki Şiirler adlı şiir kitapları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Sabahattin Ali (1907 – 1948) is one of the prominent figures of Turkish literature during the Republican era, particularly known for his storytelling. The author's experiences, shaped by his varied life circumstances, are the source of his works. His ability to observe and scrutinize his surroundings is crucial to the structure of his works. Our study consists of an introduction, the life, literary personality, and works of Sabahattin Ali, studies on Sabahattin Ali, an index, a conclusion, and a bibliography. The introduction discusses the place of Turkish poetry in the Republican era within Turkish poetry, the second part covers the main trends of Turkish poetry in the Republican Era, and the third part includes Sabahattin Ali's childhood, family, student and teaching years, love relationships, days in Germany, return to Turkey, investigations, married life, military service, death, literary personality, works, and the use of his works. The fourth part presents scientific studies conducted in Turkey on Sabahattin Ali and his works, categorized by type into a bibliography. This bibliography is listed under the headings of books, articles, theses, and papers. The fifth part addresses the index obtained by scanning the poems of Sabahattin Ali. The sixth part focuses on the ten most frequently used concepts in Sabahattin Ali's poems and tries to explain their place in his poetic world through his poems. During this examination, books published by various publishers were concurrently reviewed and compared. The poetry books of Sabahattin Ali titled“Dağlar ve Rüzgâr,”“Kurbağanın Serenadı,”and“Öteki Şiirler”were examined.