Halka teorisinde drazin tersinirler
Drazin inverses in ring theory
  1. Tez No: 875514
  2. Yazar: SERHAT EMİRHAN SOYCAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUĞÇE ÇALCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Cebir ve Sayılar Teorisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu çalışma altı bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm tezin girişidir. İkinci bölüm tez için gerekli olan temel kavramlara ayrılmıştır. Üçüncü bölümde Drazin tersinir ve genelleşti- rilmiş Drazin tersinir kavramları tanımlanmış ve bunlarla ilgili bazı sonuçlar verilmiştir. Dördüncü bölüm Jacobson ikilileri ve Drazin tersinirler için Jacobson lemması ile ilgilidir. Beşinci bölüm genelleştirilmiş Drazin tersinirler için Jacobson Lemması ve Cline Formülü ile ilgilidir. Altıncı bölümde Jacobson lemmasının Drazin ve genelleştirilmiş Drazin tersi- nirler için bazı genişlemeleri verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study consists of six chapters. The first chapter is the introduction of the thesis. Chapter two is about basic concepts which are necessary for the thesis. In the third chapter, the Drazin inverse and the generalized Drazin inverse are defined and some results of these are given. Chapter four deals with Jacobson's pairs and the Jacobson's Lemma for Drazin inverses. The fifth chapter is related to the Jacobson's Lemma and Cline's Formula for generalized Drazin inverses. In the sixth chapter, some extensions of the Jacobson's Lemma are given for Drazin and generalized Drazin inverses.