Yazılı basında kullanılan infografiklerin görsel ve içerik yönünden incelenmesi
Visual and content analysis of infographics used in the written press
- Tez No: 875536
- Danışmanlar: DOÇ. CEREN BULUT YUMRUKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Grafik Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
İnsanlık tarihinin en önemli dönüm noktalarından kabul edilen, dünyadaki pek çok yeniliği getiren ve etkileri halen devam etmekte olan, 18. yüzyılda gerçekleşen sanayi devrimi, bir taraftan insanlara kolaylık sağlayıp onlara tüketecekleri metayı sunarken, bir taraftan ise yeni sorunlar sunan bir değişim olmuştur. Devrimin yanı sıra Avrupa'da gerçekleşen matbaanın bulunması ve kâğıdın çok düşük maliyetlerle üretilmesi de önemli gelişmelere yol açmıştır. Tüm bu gelişmelerin getirdiği yeni sorunlardan biri insanoğlunun yoğun bilgi bombardımanına maruz kalmasıdır. Bu sorunun üstesinden gelmek için karmaşık ve yoğun verinin düzenli ve anlaşılır şekilde sunulması amacıyla devreye infografikler girmiştir.“Yazılı Basında Kullanılan İnfografiklerin Görsel ve İçerik Yönünden İncelenmesi”başlıklı tez çalışmasında, içeriğin görsel olarak aktarımında, grafik tasarımın özünü oluşturan“yazılı basında infografigin görselleştirmeye katkısı”ele alınmaktadır. Araştırmanın birinci bölümünde; matbaa öncesi ve sonrası görsel anlatı örneklerle incelenerek, yazılı basında infografiğin gelişim tarihçesi anlatılmıştır. İkinci bölümde; infografik tasarlanırken dikkat edilmesi gereken noktalara değinilmiş ve güncel yaklaşımlardan örnekler verilmiştir. Üçüncü bölümde ise, tez çalışmasında uygulama alanı olarak belirlenen deprem kavramı ile Türkiye için veriler ve ülkemiz için büyük önem taşıyan deprem konusunda insanların bilinçlendirilmesine yönelik tarafımca gerçekleştirilen infografik tasarım uygulamaları sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The industrial revolution which took place in the 18th century, considered one of the most important turning points in the history of humanity, brought many innovations in the world and its effects are still continuing. This revolution has been a change that offers people the convenience and the commodity they will consume, and on the other hand presents new problems. In addition to the revolution, the existence of a printing house in Europe and the production of paper at very low costs have led to significant developments. One of the new problems of all these developments is that human beings are subject to intense information bombardment. To overcome this problem, infographics have been used to present complex and intense data in a regular and understandable way. The thesis, entitled“Visual and Content Analysis of Infographics Used in the Written Press”, deals with the“contribution of infographics to the visualization of the printed press”, which is at the heart of graphic design in the visual transmission of content. In the first part of the study, the development history of the infographic is described in the printed press, using examples of pre- and post-maturity visual narrative. The second section highlights the points to be taken into account when designing infographics and provides examples of current approaches. In the third section, I presented the concept of earthquake as the field of application in my thesis, and the application of infographic design to raise awareness of the earthquakes that are of great importance to Turkey and our country.