Siyasal iletişim bağlamında lider imajı: Rusya ve Ukrayna Devlet Başkanları üzerine bir araştırma
Leader image in the context of the concept of political communication: A study on the Presidents of Russia and Ukraine
  1. Tez No: 875615
  2. Yazar: MİRAÇ SEZER KİŞİLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YASİN BULDUKLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Journalism
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Medya ve İletişim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Medya ve İletişim Çalışmaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Siyasal iletişim hem halkı yönetmenin hem de politika oluşturmanın merkez unsurudur. Bu çalışmanın konusunu da siyasal iletişim bağlamında Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski'nin lider imajlarının basında sunumu oluşturmaktadır. Bu bağlamda Sabah, Sözcü ve Habertürk gazetelerinin dijital portallarında yer alan haberlerde liderlerin sunumu üzerine karşılaştırmalı bir içerik analizi gerçekleştirilmiştir. Tez kapsamında yeni medya ile birlikte değişen liderlik imajı bileşenlerinin ortaya konulması hedeflenmiştir. Bu kapsamda çalışmanın ilk bölümünde siyasal iletişim kavramının işlevleri ve aktörleri ayrıntılı olarak ele alınmıştır. Çalışmanın ikinci bölümünde liderlik kavramı ele alınmış ve liderlik teorileri açıklanmıştır. Tez çalışmasının üçüncü bölümünde ise imaj, siyasal lider imajı bağlamında belirlenen temalar üzerinden Putin ve Zelenski hakkında dijital gazetelerdeki haberlere bir içerik analizi gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Political communication is a central element of both governing the public and making policy. The subject of this study is the presentation of the leader images of Russian President Vladimir Putin and Ukrainian President Volodimir Zelenski in the press in the context of political communication. In this context, a comparative content analysis was carried out on the presentations of the leaders in the news on the digital portals of Sabah, Sözcü and Habertürk newspapers. Within the scope of the thesis, it is aimed to reveal the components of the leadership image that change with the new media. In this context, in the first part of the study, the functions and actors of the concept of political communication are discussed in detail. In the second part of the study, the concept of leadership is discussed and leadership theories are explained. In the third part of the thesis, a content analysis was carried out on the news in digital newspapers about Putin and Zelensky, based on the themes determined in the context of image and political leader image.