Nanopartikül içeren irrigasyon solüsyonlarının elektronik apeks bulucunun doğruluğuna etkisi
The effect of irrigation solutions containing nanoparticles on the accuracy of electronic apex locater
- Tez No: 876015
- Danışmanlar: PROF. DR. BERKAN ÇELİKTEN
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışmanın amacı gümüş nanopartikül ve kitosan çözeltisinin, sodyum hipoklorit, klorheksidin, etilen diamin tetra asetik asit ve serum fizyolojik solüsyonunun kök kanal çalışma boyu tespitinde elektronik apeks bulucunun doğruluğuna etkisini incelemektir. Çalışmamızda 66 adet üst orta ve yan keser dişler kullanıldı. Her bir grupta 11 adet diş olacak şekilde, rastgele 6 gruba ayrıldı (1.Grup: %5 NaOCl, 2. Grup: %17 EDTA, 3. Grup: %2 CHX, 4. Grup: AgNP, 5. Grup: %0,2 Kitosan, 6. Grup: %0,9 Serum fizyolojik). Her bir dişe giriş kavitesi açıldı. Tüm ölçümlerde sabit bir referans noktası oluşturmak için dişlerin boyları 16 mm olacak şekilde kuronlar prepare edildi. Elektronik ölçümler yapılmadan önce, SX Protaper eğe ile koronal ön genişletme yapıldı. #15 K tipi eğe, eğenin ucu apekste görülene kadar ilerletilerek operasyon mikroskobunda x10 büyütme altında gözlendi. Eğe ucu ile lastik stoper arası mesafe ±0.01 mm hassasiyet gösteren dijital kumpas ile ölçüldü. Her bir diş için ölçümler 3 kez tekrarlanarak ölçümlerin ortalaması kaydedildi. Elde edilen ortalama değer ile gerçek kök kanal uzunluğu belirlendi ve 'Gerçek Majör Foramen' olarak kaydedildi. Kaydedilen gerçek kök kanal uzunluğundan 0,5 mm çıkarılarak gerçek kök kanal çalışma boyu belirlendi ve 'Gerçek Fizyolojik Foramen' olarak kaydedildi. Ardından her bir diş aljinat kalıplara gömüldü. Kanallar irrigasyon solüsyonu ile irrige edildi ve elektronik ölçümler Dentaport ZX (J Morita, Tokyo, Japan) ile gerçekleştirildi. Elektronik apeks bulucu ile 'APEX' ve '0,5' noktasında ölçümler gerçekleştirildi. 'APEX' noktasındaki ölçümler“Elektronik Majör Foramen”olarak kaydedildi. '0,5' noktasındaki ölçümler ise“Elektronik Fizyolojik Foramen”olarak kaydedildi. Verilerin istatistiksel analizleri yapılırken Kruskal Wallis H testi, Fisher-exact testi ve Wilcoxon İşaret testi kullanıldı. Sonuçlar anlamlılık p0,05). Dentaport ZX, Gerçek Majör Foramen tespitinde ±0,5 mm aralığında %91; ±1 mm aralığında %100; Gerçek Fizyolojik Foramen tespitinde ±0,5 mm aralığında %80,3; ±1 mm aralığında %100 başarı oranı göstermiştir. AgNP ve kitosan çözeltisi endodontik tedavilerde, kök kanal tedavisi irrigasyonunda ve çalışma boyu belirlenirken güvenle kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to compare the effect of silver nanoparticle and chitosan solution, sodium hypochlorite, chlorhexidine, ethylene diamine tetra acetic acid and sterile saline solution on the accuracy of the electronic apex locater in determining the root canal working length. 66 maxillary central and lateral incisors were used in our study. They were randomly divided into 6 groups, with 11 teeth in each group (1. Group: 5% NaOCl, 2. Group: 17% EDTA, 3. Group: 2% CHX, 4. Group: AgNP, 5. Group: 0,2% Chitosan, 6. Group: 0.9% Sterile Saline). An access cavity was performed for each tooth. In order to provide a stable reference for all measurements, the crowns were preparated and the teeth length adjusted to 16 mm. The electronic measurements were made after the preflaring using the SX Pro-Taper instruments. The #15 K type file was advanced until the tip of the file was seen at the apex and observed under the operating microscope under x10 magnification. The distance between the file tip and the rubber stopper was measured with a digital caliper with an accuracy of ±0.01 mm. For each tooth, measurements were repeated 3 times and the average of the measurements were recorded. The actual root canal length was determined with the average value obtained and recorded as 'Actual Major Foramen'. The actual root canal working length was determined by subtracting 0.5 mm from the recorded actual root canal length and was recorded as 'Actual Physiological Foramen'. Each tooth was embedded in alginate molds. Measurements were performed by using Dentaport ZX (J Morita, Tokyo, Japan) in the presence of irrigating solutions using a K-file 15. Measurements were made at the 'APEX' and '0.5' points with the electronic apex locater. Measurements at the 'APEX' point were recorded as“Electronic Major Foramen”. The measurements at the '0.5' point were recorded as“Electronic Physiological Foramen”. Kruskal Wallis H test, Fisher-exact test and Wilcoxon Sign test were used for performing statistical analysis of the data. The results were evaluated at the significance level of p0.05). The reliability of Actual Major Foramen determination was 91% for ±0.5 mm; 100% for ±1 mm. The reliability of Actual Physiological Foramen determination was 80,3% for ±0.5 mm; 100% for ±1 mm. It was determined that the irrigation solutions used in our study did not affect the accuracy of the Dentaport ZX electronic apex locator. AgNP and chitosan solution can be used safely in endodontic treatments, root canal treatment irrigation and working length determination.