Virtual reality enhanced underwater manipulation with soft robotic limbs
Sanal gerçeklik ile desteklenmiş yumuşak uzuvlar ile sualtinda marifetli manipülasyon
- Tez No: 876083
- Danışmanlar: Assoc. Prof. Dr. MEHMET BERKE GÜR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mekatronik Mühendisliği, Mechatronics Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu tez, yumuşak robotik uzuvlara sahip bir sualtı mürekkepbalığı robotunu kontrol etmek için geleneksel iki boyutlu ekrana kıyasla sanal gerçeklik arayüzünün avantajlarını araştırmaktadır. Unity simülasyonu aracılığıyla hem sanal gerçeklik hem de normal mod yaklaşımları, giriş için kablosuz bir kontrol cihazı ve üç boyutlu çevresel geri bildirim için bir sanal gerçeklik başlığı kullanılarak test edilmiştir. Değerlendirme kriterleri arasında operatör katılımı, kullanım ve kontrol kolaylığı, görev tamamlama süresi ve ortalama manipülasyon hızı ile baş dönmesi seviyeleri yer almıştır. Deneysel çalışmalar, Sanal Gerçeklik arayüzünün görev tamamlama süresini %29,82 oranında önemli ölçüde iyileştirdiğini ve iki boyutlu ekrana kıyasla kullanıcı katılımını %51,72 oranında artırdığını ortaya koymuştur. Ek olarak, sanal gerçeklik modu kullanım ve kontrol kolaylığını %76 oranında artırmış, ancak aynı zamanda baş dönmesi seviyelerini %57,14 oranında artırmıştır. Sonuçlar, sanal gerçeklik teknolojisinin, daha sezgisel ve gerçekçi kontrol seçenekleri sunarak uzaktan robotik operasyonları iyileştirebileceğini göstermektedir. Bununla birlikte, sanal gerçeklik kullanımıyla ilişkili baş dönmesi gibi zorluklar, potansiyel dezavantajlar olarak belirlenmiştir. Bu sorunları ele almak ve sanal gerçeklik'in sualtı robotik teleoperasyonundaki avantajlarını tam olarak kullanmak için daha fazla çalışma önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis explores the advantages of a virtual reality interface compared to a traditional two-dimensional screen for controlling an underwater squid robot with soft robotic limbs. Utilizing a Unity simulation, we tested both virtual reality and normal mode approaches, employing a wireless controller for input and a virtual reality headset for three-dimensional environmental feedback. The evaluation criteria included operator engagement, ease of use and control, task completion and average speed of manipulation and dizziness levels. Experimental studies revealed that the virtual reality interface significantly improved task completion time by 29.82% and increased user engagement by 51.72% compared to the two-dimensional screen. Additionally, virtual reality mode enhanced ease of use and control by 76%, although it also increased dizziness levels by 57.14%. The results indicate that virtual reality technology can enhance remote robotic operations by providing more intuitive and realistic control options. However, challenges such as dizziness associated with virtual reality use were identified as potential drawbacks. Further studies are recommended to address these issues and fully exploit the advantages of virtual reality in underwater robotic teleoperation