Kuraklık stresinin karabuğday (Fagopyrum esculentum) tohumu çimlenmesi üzerine etkisinin belirlenmesi
Determining the effect of drought stress on buckwheat (Fagopyrum esculentum) seed germination
- Tez No: 876171
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SAM MOKHTARZADEH
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tıbbi ve Aromatik Bitkileri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
Fagopyrum esculentum (Karabuğday) bitkisi Polygonaceae familyasına ait olan önemli tıbbi bitkilerden biridir. İklim değişikliği sonucu, ekolojik faktörlerden biri olan kuraklık faktörü birçok kültür bitkisi gibi karabuğday bitkisinin çimlenmesini etkilemektedir. Bu araştırmada kuraklık stresinin karabuğday tohumu çimlenmesi üzerine etkileri incelenmiş tir. Deneme 2023 yılında Düzce Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü Laboratuvarlarında, tesadüf parselleri deneme desenine göre üç tekerrürlü olarak yürütülmüştür. Karabuğday tohumlarına kuraklık stresi uygulamak için polyethylene glycol'un dört farklı konsantrasyonu kullanılmış olup elde edilen veriler kontrol faktörüne göre kıyaslanmıştır. Sonuçlara göre karabuğday tohum çimlenmesi kuraklıktan etkilenmektedir. Denemede sürgün uzunluğu, kök uzunluğu, sürgün yaş ağırlığı ve sürgün kuru ağırlığı ortalamaları arasında istatistiksel olarak önemli farklılık görülmüştür. Ayrıca çimlenme indeksi, çimlenme yüzdesi, ortalama çimlenme süresi ve çimlenme stres tolerans indeksi özellikleri açısından istatistiksel farklılık görünmemesine rağmen rakamsal olarak kuraklığın arttığıyla birlikte değerlerin hepsinde düşüş olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Fagopyrum esculentum (Buckwheat) plant is one of the important medicinal plants belonging to the Polygonaceae family. As a result of climate change, drought, which is one of the ecological factors, affects the germination of buckwheat plant, like many cultivated plants. In this study, the effects of drought stress on buckwheat seed germination were examined. The experiment was carried out in 2023 at Düzce University Faculty of Agriculture Department of Field Crops Laboratories, according to the completely randomized design (CRD), with three replications. Four different concentrations of polyethylene glycol were used to apply drought stress to buckwheat seeds and the obtained data were compared according to the control factor. According to the results, buckwheat seed germination is affected by drought. In the experiment, a statistically significant difference was observed between the averages of shoot length, root length, shoot wet weight and shoot dry weight. Also, despite the lack of statistical difference in terms of germination index, germination percentage, average germination time and germination stress tolerance index characteristics, it was observed that all values decreased numerically as drought increased.