Kedi ve köpeklerin canlı viral aşılarında liyofilizasyonun optimizasyonu
Optimization of lyophilization of live viral vaccines of cats and dogs
- Tez No: 876366
- Danışmanlar: PROF. DR. ERGÜL BELGE KURUTAŞ, PROF. DR. MUSTAFA HASÖKSÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik ve Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyomühendislik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Ülkemizde bugüne kadar kedi ve köpek viral enfeksiyonlarına yönelik aşı geliştirme çalışmaları ve üretimi gerçekleşmemiştir. İlk defa yapılan bu tez çalışmasında köpeklerin ve kedilerin canlı viral aşıları farklı stabilizör miktarları ile liyofilize edilmiş ve bu miktar farklılıklarının aşıların stabilitesi üzerine etkisi araştırılması amaçlanmıştır. %0, %25, %50 ve %75 oranlarında aşılara liyofilize katkı maddesi eklenmiştir ve liyofilize edilmiştir. Liyofilizasyon sonrasında aşılara 3 ayda bir Vakum testi, Nem tayini ve titre testleri yapılmıştır. Liyofilize olan gruplardan en iyi stabilite %75 liyofilize katkı maddesi içeren aşıda sağlandığı görülürken, %0 liyofilize katkı maddesi içeren grupta stabilitenin en düşük miktarda sağlandığı görülmüştür. Vetal Hayvan Sağlığı AŞ'de geliştirilen Canine adenovirus-2, Canine distempervirus, Canine parainfluenza virus, Canine parvovirus, Feline rhinotracheitis virus, Feline calicivirus ve Feline parvovirus viral enfeksiyonlarına karşı geliştirilen bu aşılar için tezdeki bulguların atenüe aşıların stabilitesini sağlamasına ve raf ömürlerinin artırılmasına katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Until today, vaccine development studies and production for canine and feline viral infections have not been realized in our country. In this thesis study, which was conducted for the first time, live viral vaccines of dogs and cats were lyophilized with different amounts of stabilizers and it was aimed to investigate the effect of these amount differences on the stability of the vaccines. 0%, 25%, 50% and 75% lyophilized additives were added to the vaccines and lyophilized. After lyophilization, vacuum test, moisture determination and titer tests were performed every 3 months. Among the lyophilized groups, the best stability was observed in the vaccine containing 75% lyophilized additive, while the lowest stability was observed in the group containing 0% lyophilized additive. It is thought that the findings in this thesis will contribute to the stability of attenuated vaccines and increase the shelf life of these vaccines against Canine adenovirus-2, Canine distempervirus, Canine parainfluenza virus, Canine parvovirus, Feline rhinotracheitis virus, Feline calicivirus and Feline parvovirus viral infections developed at Vetal Hayvan Sağlığı AŞ.