Mekanik ventilasyon desteğindeki hastalarda bilinç düzeyi ve bası yarası riski ile ağrı davranışları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between consciousness level and pressure sour risk and pain behaviors in patients receiving mechanical ventilation support.
- Tez No: 876778
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞENAY ARLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Amaç: Mekanik ventilasyon desteğindeki hastalarda bilinç düzeyi ve basınç yaralanması riski ile ağrı davranışları arasındaki ilişkiyi belirlemektir. Materyal ve Metot: Bu araştırma 15/11/2023- 01/02/2024 tarihleri arasında Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Yoğun Bakım Ünitelerinde tedavi gören 150 hastanın katılımı ile gerçekleştirilmiştir. Örnekleme, 18 yaşından büyük, mekanik ventilatöre bağlı, yoğun bakım ünitesinde en az 24 saat süresince tedavi gören ve deliryum gelişmemiş olan hastalar dahil edilmiştir. Araştırmanın verileri“Kişisel Bilgi Formu”,“Davranışsal Ağrı Ölçeği”,“Jackson/Cubbin Basınç Alanı Risk Hesaplama Aracı”ve“FOUR Skor Ölçeği”kullanılarak toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde Bağımsız Örneklem T Testi, Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA), Kruskal Wallis Varyans Analizi, Post Hoc Analizi, Regresyon Analizi ve Korelasyon Analizinden yararlanılmıştır. Bulgular: Hastaların %54,7' sinin erkek, %95,3' ünün evli, %42' sinin Dahili yoğun bakım ünitesinde tedavi gördüğü, %70,7' sinin sigara kullanmadığı, %99,3' ünün alkol kullanmadığı belirlenmiştir. Hastaların yaş ortalamasının 68.05± 15.71, kilo ortalamasının 74.15± 13.68, boy ortalamasının 168.12±10.88 olduğu belirlenmiştir. Hastaların FOUR Skor Ölçeği puan ortalaması 6.78±2.15, Jackson/Cubbin Basınç Alanı Risk Hesaplama Aracı puan ortalaması 29.68±2.79 Davranışsal Ağrı Ölçeği puan ortalaması 4.73±1.46' dır.
Özet (Çeviri)
Aim: To determine the relationship between level of consciousness, pressure injury risk and pain behaviors in patients on mechanical ventilation support. Materials and Methods: This research was conducted with the participation of 150 patients who were treated in the Intensive Care Units of Samsun Ondokuz Mayıs University Health Application and Research Center between 15/11/2023 and 01/02/2024. The sampling included patients who were older than 18 years of age, were connected to mechanical ventilation, were treated in the intensive care unit for at least 24 hours, and did not develop delirium. The data of the study were collected using the“Personal Information Form”,“Behavioral Pain Scale”,“Jackson/Cubbin Pressure Area Risk Calculation Tool”and“FOUR Score Scale”. Independent Sample T Test, One-Way Analysis of Variance (ANOVA), Kruskal Wallis Variance Analysis, Post Hoc Analysis, Regression Analysis and Correlation Analysis were used to evaluate the data. Result: It was determined that 54.7% of the patients were male, 95.3% were married, 42% were treated in the Internal Medicine intensive care unit, 70.7% did not smoke, and 99.3% did not drink alcohol. It was determined that the average age of the patients was 68.05± 15.71, the average weight was 74.15± 13.68, and the average height was 168.12±10.88. The mean score of the patients on the FOUR Score Scale is 6.78±2.15, the mean score on the Jackson/Cubbin Pressure Area Risk Calculation Tool is 29.68±2.79, and the mean score on the Behavioral Pain Scale is 4.73±1.46.