Psöriatik artrit hastalarında el egzersizlerinin kavrama kuvveti, fonksiyonellik, hastalık aktivitesi ve yaşam kalitesi üzerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of hand exercises on grip strength, functionality, disease activity and quality of life in individuals with psoriatic arthritis
- Tez No: 876926
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEBAHAT YAPRAK ÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Amaç: Çalışmanın amacı Psöriatik Artritli (PsA) bireylerde el egzersizlerinin kavrama kuvveti, fonksiyonellik, hastalık aktivitesi ve yaşam kalitesi üzerine etkisini incelemektir. Yöntem: Yaş ortalaması 51,70±9,15 olan 47 PsA'lı birey (35 kadın, 12 erkek) dahil edildi. Hastalar müdahale (n:23) ve kontrol grubu (n:24) olarak randomize edildi. Müdahale grubu haftada 4 gün, 8 hafta boyunca evde el egzersizleri uyguladı. Kontrol grubu bekleme listesine alındı. Değerlendirmede el kaba ve ince kavrama kuvvetleri için el dinamometresi ve pinchmetre; fonksiyonellik için Duruöz El İndeksi (DEİ), Michigan El Sonuç Ölçütü (MHQ), El Fonksiyonel İndeksi (EFİ), Dokuz Delikli Çivi Testi (DDÇT); hastalık aktivitesi için Psöriatik Artrit Hastaları için Hastalık Aktivitesi İndeksi (DAPSA); yaşam kalitesi için Psöriatik Artrit Yaşam Kalitesi Soru Formu (PsAQoL) kullanıldı. Tüm değerlendirmeler başlangıçta ve 8. haftanın sonunda yapıldı. Bulgular: Tedavi öncesi DDÇT dominant el değeri dışında gruplar benzerdi.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aimed to investigate the effect of hand exercises on grip strength, functionality, disease activity and quality of life in PsA. Method: 47 PsA patients (35 female, 12 male) with an average age of 51.70±9.15 were included. Patients were randomized into intervention (n:23) and control (n:24) groups. Intervention group received hand home exercises for 4 days of a week during 8 weeks. Control group was on the waiting-list. Hand dynamometer and pinchmeter was used to evaluate the hand grip and pinch strengths. Duruoz Hand Index (DHI), Michigan Hand Outcomes Questionnaire (MHQ), Hand Functional Index (HFI), Nine Peg Hole Test (NPHT) were used to evaluate the hand functinality. The Disease Activity Index for Psoriatic Arthritis was used to evaluate the disease activity. Psoriatic Arthritis Quality of Life (PsAQoL) was used to evaluate the quality life. All evaluations were performed at baseline and end of the 8th week. Results: The groups were similar except for the dominant hand value of NPHT before treatment.