Resimde objenin çizgi diliyle plastik çözümlemesi
Plastical resolution of object in painting with drawing
- Tez No: 87713
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ BOĞA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
ÖZET Çizgi, resim sanatının anlatım araçlarından biridir. Yaşantımızın doğal bir parçası olan obje, sanatçının süzgecinden geçtikten sonra görsel bir anlatım aracı olan çizgiyle plastik bir forma dönüştürülebilir. Bu dönüşüm aşamaları çizgi diliyle ortaya konularak bir plastik çözüme ulaşılır. Bir obje biçiminin sanat biçimine dönüşmesi, birtakım aşamalardan sonra olur. Objenin doğal biçiminin sanat biçimine dönüşmesi, yapısında estetik değerleri bulunduran bir bütünlüğün oluşturulmasıyla mümkündür. O da çizginin dili ile gerçekleşecektir. İnsanoğluna doğada bulunan obje ile bağlantı kurduran ve ilişkilendiren algısıdır. Doğadaki nesnelerin özelliklerini algımız sayesinde öğreniriz. Sanatçı, obje karşısında iyi bir gözlemcidir ve gözlemlerini sanatsal bir yaklaşımla diğer insanlara aktarır. Bundan dolayı sanatçılar görünür dünyanın tanıtıcıları olarak bilinir. Sanatın doğuşundan bu yana insanlık sürekli güzellikler aramış, bunları bir çok sanat elemanlarının dilini kullanarak ortaya koymuştur. Bu sunuş biçimlerinden biri olan çizgi dili, çalışmamızın içeriğini oluşturmuştur. 64
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Lines are one of the means of describing the art of drawing. After examining carefully by an artist, the objects can be tranferred into a plastic form by means of lines which are the describing element of the visial art. These transferring steps can be described through the lines so that a plastic solution can be achieved. Some steps should be fallowed for transferring the form of objects into a form of art. Transferring of the natural form of an object into a form of art is possible an object carries an estetic values in its structure. This can be realized through the expression of the lines. Human beings can perseive objects in the nature and form relationships with the. We can learn the characteristics of objects in the nature through our perception. An artist is a skillful observer of the objects and expresses his feelings to the others by means of his masterspieces. So we call the artists as an interpreters of objects all over the world. Since the creation of the art. humanity has sought beauty. These beauties can be introduced to the people by means of many art elements. One of these introductions is the line which forms the content of the line studies. 63