Turkish children's picturebooks of 1960s: A multimodal analysis
1960'ların Türk resimli çocuk kitaplarının multimodal analizi
  1. Tez No: 877272
  2. Yazar: ASLI KURİŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NAZLI EDA NOYAN CELAYİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sinema ve Medya Araştırmaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 259
Özet
Bu çalışma, 1960'larda Türk yazar ve illüstratörler tarafından yazılmış ve resimlendirilmiş Türk resimli çocuk kitaplarının çocukla ilgili ve çocuğa empoze ettiği değer, diskur ve ideolojileri görsel multimodal analiz yöntemini kullanarak ele almaktadır. 1960'larda yayınlanmış 20 Türk resimli çocuk kitabı kişiler arası görsel ilişkiler konu edilerek incelenmiştir. Karakterler arası ilişkiler“Sistemik Fonksiyonel Multimodal Söylem Analizi”yöntemi temel alınarak belirlenen görsel mod kategorileri içinde değerlendirilmiştir. Değerlendirme sonucunda elde edilen veri temel alınarak öne çıkan tema ve değerlerin 1960'larda Türkiye'deki sosyal ve kültürel hayatla bağlantılarına bakılmış, dönemin“çocuk”ve“çocukluk”una dair söylem ve ideolojiler tartışılmıştır. Bu bağlamda, araştırmadan çıkan bulgular Türk resimli çocuk kitaplarının neredeyse hiç bilinmeyen tarihine ve Türkiye'de çocukluğun tarihine ışık tutmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines Turkish children's picturebooks written and illustrated by Turkish writers and illustrators in 1960s to reveal the types of social values, discourses and ideologies projected of and onto the child reader using multimodal visual analysis methods. 20 Turkish children's picturebooks of 1960s are analysed by the looking into the visual relations“between the characters of the picturebooks”and“between the characters and the child reader”. The visual relations of characters are systematically transcribed by categorizing visual modes of interpersonal relations which are based on Systemic Functional Multimodal Discourse Analysis (SF-MDA) methods. With the data obtained from the transcriptions, prominent themes and values are discussed in relation to the social and cultural life in Turkey in 1960s and discourses and ideologies about the“child”and“childhood”of its time are made explicit. In this respect, the findings shed a light on the almost unknown history of Turkish children's picturebooks as well as the history of“childhood”in Turkey.