Şizofreni hastalarında öz bakım gücünün belirleyicileri: algılanan sosyal destek ve işlevsel iyileşme
Determinants of self-care power in patients with schizophrenia:perceived social support and functional recovery
- Tez No: 877854
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NESLİHAN LÖK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hast. Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu araştırma şizofreni hastalarının algılanan sosyal destek ve işlevsel iyileşme düzeylerinin öz bakım gücüne etkisini belirlemek ve öz bakım gücünü etkileyen belirleyici faktörleri incelemek amacıyla yapılmıştır. Bu araştırma, tanımlayıcı ilişkisel bir çalışmadır. Araştırma verileri, Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Polikliniği'ne başvuran, çalışmaya alınma kriterlerini taşıyan ve araştırmaya katılmayı kabul eden 150 şizofreni hastası ile yürütülmüştür. Verilerin toplanmasında Tanıtıcı Özellikler Formu, Öz Bakım Gücü Ölçeği, Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği ve İşlevsel İyileşme Ölçeği kullanılmıştır. Verilerin analizinde IBM SPSS 25 paket programı kullanılmıştır. Çalışmanın verilerinin analizinde bağımsız gruplarda t testi, tek yönlü varyans analizi, korelasyon analizi ve çoklu regresyon analizi kullanılmıştır. Araştırma bulgularına göre bireylerin öz bakım gücü ölçeği toplam puan ortalaması 95,48±17,91, çok boyutlu algılanan sosyal destek ölçeği toplam puan ortalaması 50,98±18,14, işlevsel iyileşme toplam puan ortalamasının ise 57,84±14,47 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to determine the effect of perceived social support and functional recovery levels of schizophrenia patients on the self-care ability rate and to examine the determining factors affecting the self-care ability rate. This research is a descriptive correlational study. The research data was conducted with 150 schizophrenia patients who applied to Selçuk University Faculty of Medicine Hospital Mental Health and Diseases Polyclinic, met the inclusion criteria and agreed to participate in the research. Descriptive Characteristics Form, Self-Care Strength Scale, Multidimensional Perceived Social Support Scale and Functional Recovery Scale were used to collect data. IBM SPSS 25 package program was used to analyze the data. Independent groups t test, one-way analysis of variance, correlation analysis and multiple regression analysis were used to analyze the data of the study. According to the research findings, individuals' self-care power scale total score average is 95.48±17.91, multidimensional perceived social support scale total score average is 50.98±18.14, and functional recovery total score average is 57.84±14.47. has been found.