Türkiye'nin Afrika politikasında yumuşak güç: Kamerun örneği
Soft power in Türkey's Africa policy: The case of Cameroon
- Tez No: 878077
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL NUMAN TELCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
2002'de AK PARTİ'nin iktidara gelmesinden sonra Türk dış politikası iç ve dış arenada dramatik bir değişim yaşadı. Türkiye dış politikasını Afrika'ya kaydırdı ve 2005 yılında Türkiye, yılı“Afrika Yılı”ilan etti ve üç yıl sonra kırk dokuz Afrika ülkesinin katıldığı ilk Türkiye-Afrika işbirliği zirvesi İstanbul'da yapıldı. Bu iki olay, Türk yetkililerin Türk dış politikasını Sahra Altı Afrika'ya yönlendirme arzusunu göstermiştir. Türkiye'nin son on yılda Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi gibi çeşitli çok taraflı kuruluşlara katılarak jeopolitik etkisini genişlettiği gerçeği göz önüne alındığında bu şaşırtıcı olmayabilir. Üstelik Kamerun'a geçiş yeni bir adım. Türkiye, uluslararası arenada kendini göstermek için çeşitli güç biçimlerine başvurmuştur. Yumuşak güç, Türkiye'nin son yıllarda Afrika ve Kamerun'da kullandığı araçlardan biridir. Ancak Türkiye, Kamerun'da eğitim bursları, insani yardım, kalkınma ve ekonomik işbirliği gibi çeşitli dış politika araçlarını bir yumuşak güç aracı olarak izlemiştir. Türk hükümeti, Türkiye'nin yurtdışında olumlu bir marka (imaj) yaratmak için Türk Uluslararası İşbirliği ve Kalkınma Ajansı (TİKA) ve Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) ve İnsani Yardım Vakfı İHH vb. kurumlarını yeniden inşa etti ve konumlandırdı. dış politikasının kroniklerinde kapsamlı bir yumuşak güç boyutu oluşturmaya yönelik son çabalara uygun olarak. Her iki örgüt de Kamerunlulara eğitim bursları vererek, eğitimler vererek ve AK PARTİ'nin yeni Türk dış politikası olan, özellikle bölgesel katılım ve uluslararası açılımlara dayalı okul ve eğitim merkezleri kurarak, partinin yumuşak politikasının önemli bir bileşeni olarak onların gelişimine ve kapasitelerinin geliştirilmesine katkıda bulunmuştur. güç stratejisi.
Özet (Çeviri)
After the assumption of power by AK PARTİ in 2002, Turkish foreign policy experienced a dramatic shift in the domestic and international arena. Turkey shifted its foreign policy towards Africa and in 2005, Turkey declared the year the“Year of Africa”and three years later, the first Turkey-Africa cooperation summit attended by forty-nine African countries was held in Istanbul. These two events have shown the desire of the Turkish authorities to direct Turkish foreign policy towards Sub-Saharan Africa. This may not be surprising given the fact that Turkey has expanded its geopolitical influence over the past decade by joining various multilateral organizations such as the United Nations Security Council. Moreover, the shift to Cameroon is a new step. Turkey has resorted to various forms of power to show itself on the international stage. Soft power is one of the tools that Turkey has used in recent years in Africa and Cameroon. However, variety of foreign policy instruments including educational scholarships, humanitarian aid, development and economic cooperation has been pursued by Turkey in Cameroon as a tool of soft power. The Turkish government has rebuilt and positioned the Turkish International Cooperation and Development Agency (TIKA) and Presidency for Turks Abroad and Related Communities (YTB) and Humanitarian Relief Foundation IHH etc. in order to create a positive brand (image) of Turkey abroad, in accordance with recent efforts to construct a comprehensive soft power dimension in the chronicles of its foreign policy. These both organizations have contributed in the development and capacity building of Cameroonians by giving them educational scholarships, trainings and establishing school and training centers which is AK PARTİ's new Turkish foreign policy based primarily on regional engagement and international openings, as a key component of the party's soft power strategy