The role of the internal and external factors in the democratization process of Bulgaria in the period of 1989-2007
1989-2007 döneminde Bulgaristan'ın demokratikleşme sürecinde iç ve dış faktörlerin rolü
  1. Tez No: 878120
  2. Yazar: ADNAN MESTAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEL ABİDİN KILINÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 219
Özet
Berlin Duvarı'nın yıkılmasından bu yana küresel siyasi manzarada bir dizi önemli değişiklik meydana gelmiştir. Berlin Duvarı'nın yıkılması dünya çapında komünist sistemin sonunu temsil etmiştir. Sovyetler Birliği'nin çöküşü, Soğuk Savaş'ın ve iki kutuplu uluslararası sistemin sonunun işareti our iken; liberal demokrasi için ise açık bir zafere donuşmuştur. Bu dönüştürücü değişikliklerin bir sonucu olarak, eski komünist rejimlerin etkisinden kurtulan yeni bağımsız devletler, Batı demokratik dünyası tarafından kabul edilmesi icin derin siyasi reformları acilen uygulama ihtiyacıyla karşı karşıya kalmişlardir. Bulgaristan bu dönemde demokratikleşme sürecine giren ülkelerden biri olmuştur. Bulgaristan uzun ve başarılı bir demokratikleşme sürecinden geçmiştir. Bu sürecin birçok faktörden etkilendiğini belirtmek önemlidir. Soğuk Savaş'ın sona ermesinin ardından Bulgaristan, Balkanlar'daki diğer ülkeleri etkileyen yoğun çatışmalar yaşamamiştir. Demokrasiye“yumuşak geçiş”yaşayan bir ülke olan Bulgaristan'ın dönüşüm öyküsü, bölgedeki diğer ülkelerden farklılık gösterir. Bu yumuşak geçiş iç ve dış faktörlerin etkisi altinda gizlidir. Konu başlığına uygun olarak bu tez, Bulgaristan'ın demokratikleşme sürecinde iç ve diş faktörlerin rolünü incelemektedir.Bulgaristan, demokratik reformlara barışçıl bir yaklaşım benimseyerek ve ardından kendisini Batılı demokratik kurumlarla aynı hizaya getirerek Doğu Avrupa ülkeleri arasında dikkate değer bir örnek sergilemiştir. Bu sürecin başarısı, iç ve dış faktörler arasındaki karmaşık etkileşime bağlanmaktadır. Tez, bu faktörlerin demokratikleşme süreci ve Bulgaristan'ın Batı demokratik topluluğuna entegrasyonu üzerindeki etkisini araştırımiştir. Geçiş teorisi analitik bir mercek görevi görmüs ve Bulgaristan'ın demokrasiye geçişi ve sonrasına dair öngörü sağlamiştir.
Özet (Çeviri)
Following the collapse of the Berlin Wall, a series of significant shifts occurred on the global political landscape. The fall of the Berlin Wall represented the demise of the Communist system across the globe. The dissolution of the Soviet Union marked the conclusion of the Cold War and the end of the bipolar international system, a clear victory for liberal democracy. In the wake of these transformative changes, the newly independent states emerging from the former communist regimes faced the urgent need to implement profound political reforms in order to be accepted by the Western democratic world. Bulgaria was one of the countries that initiated its democratisation process during that period. Bulgaria has undergone a lengthy and successful democratisation process. It is important to note that such a process is influenced by a range of factors. Following the conclusion of the Cold War, Bulgaria was spared the type of intense conflicts that afflicted other countries in the Balkans. As a country that underwent a“soft transition”to democracy, Bulgaria's transformation story differs from that of other countries in the region. This soft transition is hidden under the influence of internal and external factors. In accordance with the subject's title, the thesis examines the role of internal and external factors in the democratisation process of Bulgaria. Bulgaria has demonstrated a notable example among Eastern European countries by adopting a peaceful approach to democratic reform and subsequently aligning itself with Western democratic institutions. The success of this process is attributed to a complex interplay between internal and external factors. The thesis delves into the influence of these factors on the democratization process and Bulgaria's integration into the Western democratic community. Transition theory serves as the analytical lens, providing insights into Bulgaria's transition to democracy and its aftermath.