Python ve Arduino haberleşmesi kullanarak uyku modu uyarı sistemi
Sleep mode warning system using Python and Arduino communication
  1. Tez No: 878820
  2. Yazar: SARKHAN RZAYEV
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YÜCEL TEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: OSTİM TEKNİK ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yazılım Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Uykulu araç kullanmanın erken tespiti, trafik kazalarının önlenmesi, fiziksel ve ekonomik kayıpların önlenmesi açısından önemlidir. Bu çalışmanın amacı, esneme ve gözlerin kapanması gibi uykululuk belirtilerini algılayarak sürücüyü uyaran bir uyku modu uyarı sistemi geliştirmektir. Sistem, OpenCV ve MediaPipe kütüphanelerinin yardımıyla sürücünün yüz ifadesini izlemek ve uykuluk belirtilerini tespit etmek için web kamerası kullanıyor. Esneme veya göz kapalılığı algılandığında Arduino Uno, 8Ω 1W hoparlöre ses verecektir. Günümüzde sürücüler uzun süre araç kullanırken uyuyakalmaktadır. Bu durum ciddi kazalara ve ölümlere yol açmaktadır. Bu nedenle geliştirilen sistem, sürücülerin konsantre olmasını ve kazalardan kaçınmasını sağlayan önemli bir güvenlik özelliğidir. Tez kapsamında sistemin donanım ve yazılım bileşenleri incelenmiş, kurulum süreci ve performans testleri yapılmıştır. Sonuçlar, sistemin uyku hali ve kapalı göz belirtilerini yüksek doğrulukla tespit edebildiğini ve sürücüyü uyarabildiğini gösteriyor. Bu araştırma, sürücülerin güvenliğini artırarak, yolda meydana gelebilecek kazaların önlenmesine katkı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to develop a Sleep Mode Warning System that detects signs of drowsiness, such as yawning and eye closure, to alert drivers. The system uses a webcam to monitor the driver's facial expressions and employs OpenCV and MediaPipe libraries to detect yawning and eye closure. When detection occurs, the system triggers audible alerts using an Arduino Uno and 8Ω 1W speaker. In today's world, falling asleep at the wheel during long drives poses a serious risk of accidents and fatalities. Therefore, the developed system serves as a critical safety measure by helping drivers regain their focus and prevent potential dangers. The thesis covers the detailed examination of the system's hardware and software components, integration process, and performance testing. The results show that the system can accurately detect signs of yawning and eye closure and effectively alert drivers. This work contributes to enhancing driver safety and preventing road accidents.