Çok eksenli yükleme altında örme yüzeylerin dikiş hasarlarının incelenmesi ve dikiş parametrelerinin optimizasyonu
Investigation of seam damages on knitted surfaces under multi-axial loading and optimization of seam parameters
  1. Tez No: 879080
  2. Yazar: EMİNE ERYAZICI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGE URAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Giysiler kullanım sırasında bedenin hareketlerine uygun olarak, birçok farklı yönde gerilime ve yüklemeye maruz kalırlar. Özellikle günlük, spor ve iç giyimde kullanılan örme yüzeylerden elde edilen giysilerin dikiş performansları ürünün kalitesi ve kullanım ömrü açısından önem taşımaktadır. Bu nedenle dikiş performansına etki eden dikiş parametrelerinin doğru olarak tespit edilmesi gerekmektedir. Bu araştırmada çok eksenli yükleme altında örme kumaşların dikiş parametrelerinin dikiş hasarına ve patlama mukavemetine etkisi incelenerek, dikiş kalitesi ve performansını etkileyen faktörler belirlenmiştir. Bu amaçla 3 farklı renkte Süprem, Lakost ve İnterlok örme kumaşlar üretilmiştir. Dikiş hasarı ve patlama mukavemeti testleri için toplam 1152 adet numune hazırlanmıştır. Dikiş hasarı testi için 30×30 cm ebadında kesilen kumaşlar sıra ve çubuk hatlarında 2 farklı dikiş adım aralığı, 4 farklı iğne kalınlığı ve 4 farklı dikiş tipiyle dikilmiştir. Numuneler dikiş hasarı test cihazında DIN 53 882'ye göre test edilmiş, mikroskopla incelenmiş ve değerlendirilmiştir. Dikiş patlatma testi için 15×15 cm ebadında kesilen kumaşlar sıra ve çubuk hatlarında 2 farklı dikiş adım aralığı, 4 farklı iğne kalınlığı ve 4 farklı dikiş tipiyle dikilmiştir. Patlama mukavemeti testleri SDL Atlas Marka patlama mukavemeti test cihazında, ISO 13938-1 standardına göre yapılmıştır. Test sonuçlarının istatistiksel analizleri SPSS 26.0 istatistik programında yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Clothes are exposed to tension and loading in many different directions by the movements of the body during use by consumers. The seam performance of clothes obtained from knitted surfaces, mainly used daily in sports and underwear, is important in terms of the quality and lifespan of the product. For this reason, the seam parameters that affect the seam performance must be determined correctly. This research examined the effects of sewing parameters of knitted fabrics on seam damage and burst strength under multiaxial loading, and the factors affecting seam quality and performance were determined. For this purpose, Single Jersey, Lacoste and Interlock knitted fabrics were produced in 3 different colors. One thousand one hundred fifty-two samples were prepared for seam damage and burst strength tests. For the seam damage test, fabrics cut in 30×30 cm size were sewn on row and bar lines with two different stitch pitch intervals, four different needle thicknesses, and four different stitch types. The samples were tested on a seam damage tester according to DIN 53 882. They were examined and evaluated under a microscope. For the seam burst test, fabrics cut in 15×15 cm size were sewn on row and bar lines with two different stitch pitch spacings, four different needle thicknesses, and 4 different stitch types. Explosion resistance tests were carried out on the SDL Atlas Brand explosion resistance test device according to the ISO 13938-1 standard. Statistical analyses of the test results were made in the SPSS 26.0 statistical program.