Azometin grubu içeren bileşiğin mide kanseri hücrelerinde ODC ve AGMAT genlerinin ekspresyon düzeyleri üzerine etkilerinin incelenmesi
Investigation of the effects of the compound containingazomethine group on the expression levels of ODC and AGMAT genes in stomach cancer cells
- Tez No: 879429
- Danışmanlar: PROF. DR. VEYSEL KENAN ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Genetik, Moleküler Tıp, Biochemistry, Genetics, Molecular Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Kanser, hücre büyümesinde ve çoğalmasında görevli mekanizmaların işlevini yerine getirememesi ya da normal olmayan şekilde işlevi olan hücrelerin kontrolsüz bölünmesidir. Dünyada önemli sağlık sorunlarından biri olmaya devam eden kansere farklı tedavi yöntemleri arayışı devam etmektedir. Mide kanseri dünyada diğer kanser türlerine göre yaygınlık ve ölüm oranında beşinci sırada yer almaktadır. Poliaminler, birçok hücresel süreç ve kanser gelişiminde rol oynayan pozitif yüklü polikatyonik moleküllerdir. Başlıca fonksiyonu hücre çoğalması üzerinedir. Poliamin sentezinde ornitinden putresin sentezlenmesinde hız sınırlayıcı enzim olan ODC'nin aktivitesi ve ODC geninin ekspresyonu kanser hücrelerinde artmaktadır. Alternatif yol olarak agmatinden putresin sentezleyen AGMAT enziminin aktivitesi ve AGMAT geninin ekspresyonunun azalması ile agmatin birikimi ODC'nin inhibitörü olan antizim protein ekspresyonunu aktive ederek ODC'nin inhibisyonunu indükler. Azometin grubu içeren bileşiklerin antikanser, antioksidan ve birçok özellikleri bulunmaktadır. Bu çalışmada, mide kanseri hücresi olan AGS hücre hattına azometin grubu içeren bileşiğin sitotoksik aktivitesinin belirlenmesi, ODC ve AGMAT genlerinin ekspresyon düzeylerine olan etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. AGS hücre hattına 24, 48 ve 72 saat boyunca farklı derişimlerde (0,5-100 μg/mL) uygulanan azometin grubu içeren bileşiğin sitotoksik aktivitesi MTT yöntemi ile analiz edildikten sonra IC50 değerleri hesaplanmıştır. 48 saatin sonunda bulunan IC50 değeri AGS hücresine uygulandıktan 48 saat sonra RNA izolasyonu yapılmıştır. RT-PCR için RNA'dan cDNA sentezlendikten sonra, ODC, AGMAT ve GAPDH genlerinin ekspresyon düzeyleri ΔΔCT metodu ile analiz edilmiştir. Analiz sonucunda ODC ve AGMAT genlerini ekspresyonunda azalma olmuştur. Azometin grubu içeren bileşiğin poliamin sentezinde önemli olan enzimleri kodlayan genleri azaltmasıyla antikanser bir bileşik olarak kullanılabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Cancer is the failure of the mechanisms responsible for cell growth and proliferation or the uncontrolled division of cells that function abnormally. The search for different treatment methods for cancer, which continues to be one of the important health problems in the world, continues. Stomach cancer ranks fifth in prevalence and mortality rate compared to other types of cancer in the world. Polyamines are positively charged polycationic molecules that play a role in many cellular processes and cancer development. Its main function is on cell proliferation. The activity of ODC, which is the rate-limiting enzyme in the synthesis of putrescine from ornithine in polyamine synthesis, and the expression of the ODC gene are increased in cancer cells. As an alternative pathway, accumulation of agmatine by the activity of the AGMAT enzyme, which synthesizes putrescine from agmatine, and the decrease in the expression of the AGMAT gene, induces the inhibition of ODC by activating the expression of the antizyme protein, which is an inhibitor of ODC. Compounds containing the azomethine group have anticancer, antioxidant and many other properties. In this study, it was aimed to determine the cytotoxic activity of the compound containing the azomethine group on the AGS cell line, which is a gastric cancer cell, and to examine its effect on the expression levels of ODC and AGMAT genes. IC50 values were calculated after the cytotoxic activity of the compound containing the azomethine group applied to the AGS cell line at different concentrations (0.5-100 μg/mL) for 24, 48 and 72 hours was analyzed by the MTT method. RNA isolation was performed 48 hours after the IC50 value found at the end of 48 hours was applied to the AGS cell. After cDNA was synthesized from RNA for RT-PCR, the expression levels of ODC, AGMAT and GAPDH genes were analyzed by the ΔΔCT method. As a result of the analysis, there was a decrease in the expression of ODC and AGMAT genes. It is thought that the compound containing the azomethine group can be used as an anticancer compound by reducing the genes encoding enzymes important in polyamine synthesis.