İşitsel ve görsel konforun değerlendirilmesi üzerine bir araştırma: batı karadeniz'de özel eğitim anaokulu örneği
A research on the evaluation of auditory and visual comfort: an example of special education kindergarten in the western black sea region
- Tez No: 879615
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALPER BİDECİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Sanayileşme ile insanlar zamanlarının büyük bir kısmını kapalı mekânlarda geçirmekte, sağlık sorunları olan bireylerde bu süre daha da artmaktadır. Bu durum dikkate alındığında, iç ortam değişkenlerinin toplum sağlığı üzerindeki etkisi öne çıkmaktadır. Çocuklar okul öncesi eğitimden itibaren zamanlarının çoğunu eğitim aldıkları kurumda geçirirler. Okul öncesi eğitimde sosyal çevre kadar fiziksel çevrenin de önemli olduğu göz önünde bulundurulunca eğitim yapısının mimari niteliği önem kazanmaktadır. Erken çocukluk özel eğitim disiplini dinamik ve Türkiye gibi gelişmekte olan ülkeler için bilimsel araştırmalar açısından yeni bir alandır. Özel gereksinimi çocuklara yaşamlarının erken döneminde müdahale etmenin yaşamsal bir öneme sahip olduğu göz önünde bulundurulduğunda alanın nitelikli hale getirilmesinin önemi de ortaya çıkmaktadır. Eğitim yapı tasarımında özel eğitim gerektiren çocukların nörotipik bireylerden fiziksel açıdan farklılıkları dikkate alınmaktadır fakat duyusal açıdan hassasiyetleri ihmal edilmektedir. Çalışma kapsamı iç mekân konfor parametreleri olarak belirlenmiş, görsel konfor (aydınlatma) ve işitsel konfor (gürültü kontrolü) parametreleri seçilerek konu sınırlandırılmıştır. Çalışmada ilk olarak özel eğitim gerektiren çocuk ve özel eğitim yapıları araştırılarak çalışma alanı ve grubunun önemi belirtilmiştir. Ardından belirlenen bir özel eğitim yapısında iki adet derslikte sınıf içi aydınlık seviye düzeyleri ve özel eğitim yapısı çevresinde gürültü ölçümleri yapılmıştır. Çalışma sonucunda seçilen iki sınıftan birinde aydınlık düzeyinin standart değerinin üstünde, diğerinde ise standart değerinin altında olduğu belirlenmiştir. Yapılan çevresel gürültü ölçümü ile işitsel ve işitsel olmayan sağlık sorunlarına yol açabilecek ses seviyesi düzeyleri tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
With industrialization, people spend most of their time indoors, and this time increases even more for individuals with health problems. Considering this situation, the impact of indoor environmental variables on public health comes to the fore. Children spend most of their time in the institution where they receive education, starting from pre-school education. Considering that the physical environment is as important as the social environment in pre-school education, the architectural quality of the educational structure gains importance. The discipline of early childhood special education is a dynamic and new field of scientific research for developing countries such as Turkey. Considering that intervening with children with special needs in the early stages of their lives is of vital importance, the importance of qualifying the field also emerges. In educational building design, the physical differences of children requiring special education from neurotypical individuals are taken into account, but their sensory sensitivities are neglected. The scope of the study was determined as indoor comfort parameters, and the subject was limited by selecting visual comfort (lighting) and auditory comfort (noise control) parameters. In the study, firstly, children requiring special education and special education structures were investigated and the importance of the study area and group was stated. Then, classroom brightness levels and noise measurements were made around the special education building in two classrooms in a designated special education building. As a result of the study, it was determined that the brightness level in one of the two selected classrooms was above the standard value, and in the other, it was below the standard value. With the environmental noise measurement, sound levels that may cause auditory and non-auditory health problems were determined.