Pre-processing based advanced spatial modulation techniques
Ön işleme tabanlı ileri uzaysal modülasyon teknikleri
  1. Tez No: 879688
  2. Yazar: NEGIN KAZEMIPOURLEILABADI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUTLU KOCA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Uzaysal modülasyon (SM), indeks modülasyon kavramını uzaysal alana genişletip, özelleşmiş bir çoklu-giriş çoklu-çıkış (MIMO) mimarisi oluşturur. SM'nin avantajlarından esinlenerek, bu tez farklı ileri SM formlarını kullanan sistemlerle ilgilenmektedir. Bu sistemlerin her biri belirli bir amaçla tasarlanmıştır; bu amaçlar arasında kanal ve anten korelasyonlarına karşı sağlamlık, güvenilirlik, enerji verimliliği ve iyileştirilmiş bit hata oranı (BER) performansı bulunmaktadır. Bu tez, altı bölümde ileri SM tekniklerini kullanan farklı iletişim sistemlerini önermektedir: i) Dördül uzaysal modülasyon (QSM) için bir ön kodlama stratejisi, Rayleigh/Rician solma ve iletim antenleri arasındaki uzaysal korelasyon etkilerine karşı sağlamlığı artırmayı hedeflemektedir, ii) Uzaysal korelasyon ve kanal solma etkilerine karşı sistemi daha dayanıklı hale getirmek için çift kutuplanmalı (DP) bir QSM ¸seması ve ön kodlama yaklaşımı, iii) DP antenlerin ve aktif anten bağımlı imza sabit dizilerinin birlikte kullanımı, özellikle Rician solma kanallarında iletim anteni korelasyonuna karşı sağlamlığı artırmak amacıyla, iv) Aynı anda birden fazla antenin aktif olduğu çok akışlı SM (MSM) için korelasyon sorununu ele almak ¨uzere yeni bir ön kodlama tekniği, v) etiket tarafı ön işlem destekli alım uzaysal modülasyonu (PSM) temelli yenilikçi bir yansıtma iletişimi (BC) sistem tasarımı, düşük karma¸sıklık, artırılmş enerji verimliliği ve üstün BER performansı elde etmek için sıfır zorlama (ZF) ve minimum ortalama kare hatası (MMSE) ön kodlayıcılarını içerir, vi) Sinyal yayılımının, alımın ve iletimin kontrolünü sağlamak amacıyla yeniden yapılandırılabilir akıllı yüzeyler (RIS) destekli etiket tarafı ön işlemli SM tabanlı BC sistem tanıtılmıştır. Bu, geleneksel referans yaklaşımlara kıyasla daha iyi BER performansı ve enerji verimliliği sağlar. Önerilen tüm mimarilerde, BER performansları analitik olarak türetilmiş ve simülasyonlarla doğrulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Spatial Modulation (SM) extends the concept of index modulation into the spatial domain, forming a specialized type of multiple-input multiple-output (MIMO) architecture. Inspired by the advantages of the SM, this thesis deals with systems that utilize different forms of advanced SM. Each of these systems is designed with a specific purpose, among these objectives are robustness to channel and antenna correlations, reliability, energy efficiency and improved bit error rate (BER) performance. This thesis proposes different communication systems employing advanced SM techniques in six chapters as the following: i) a precoding strategy for quadrature spatial modulation (QSM), aiming to enhance robustness against the effects of Rayleigh/Rician fading and spatial correlations among the transmit antennas, ii) a dual-polarized (DP) QSM scheme and a precoding approach to make the system more robust against spatial correlation and channel fading effects, iii) the joint use of DP antennas and of active antenna dependent signature constellations, to improve performance in terms of robustness to transmit antenna correlation, particularly for Rician fading channels, iv) a novel precoding technique to address the correlation issue for multi-stream SM (MSM) in which multiple antennas are active at a time, v) an innovative backscatter communication (BC) system design based on tag-side pre-processing aided receive spatial modulation (PSM), involving zero-forcing (ZF) and minimum mean squared-error (MMSE) precoders to achieve reduced complexity, enhanced energy efficiency and superior BER performance, vi) a reconfigurable intelligent surfaces (RIS) assisted tag-side PSM based BC system is introduced to make control of the signal propagation, reception and transmission. This achieves better BER performance and energy efficiency in comparison to conventional benchmark approaches. In all proposed architectures, the BER performances are derived analytically, which are confirmed by simulations.