Oyun tasarımlarında kullanılan illustrasyonların incelenmesi
Examination of illustrations used in game designs
- Tez No: 880162
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA KINIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Grafik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
İllüstrasyon, görsel sanatların özgün bir biçimidir ve bir konuyu görsel olarak ifade etmek için kullanılır. Bu sanat tekniği, çizim, resim ve diğer görsel unsurların kombinasyonunu içerir. Hikâye kitapları, dergiler, reklamlar, çizgi romanlar, oyunlar ve diğer görsel medya türleri gibi birçok alanda sıklıkla kullanılan bir yöntemdir. İllüstrasyonlar, metnin veya anlatının anlaşılmasını kolaylaştırabilir, duygusal etkiler yaratabilir veya bir mesajı iletebilir. Bu görsel öğeler, özgün tarzlar, renkler ve kompozisyonlar kullanılarak oluşturulabilir. Bu şekilde, bir eserin atmosferini ve karakterini daha iyi ifade etmek mümkündür. Oyun tasarımlarında kullanılan illüstrasyonlar, oyun dünyasının atmosferini ve 4 karakterlerini görsel olarak ifade etmek için kullanılan sanatsal öğelerdir. Bu illüstrasyonlar, genellikle oyunun konseptine ve tarzına uygun olarak tasarlanır ve oyunculara oyun dünyasını keşfetme ve etkileşim kurma fırsatı sunar. Detaylı çevre tasarımları, zengin karakterler ve özelleştirme seçenekleriyle birlikte, illüstrasyonlar oyun deneyimini derinleştirir ve oyunculara benzersiz bir atmosfer sunar. Bu görsel öğeler, oyunun estetik ve duygusal anlamını güçlendirerek oyuncuları içine çeker ve oyunun özgün kimliğini vurgular. Bu çalışma, oyun tasarımlarında kullanılan illüstrasyonları detaylı bir şekilde incelemiştir. İllüstrasyonlar, grafikler, çevre tasarımları ve karakter modelleri gibi görsel öğeleri içerir ve oyun dünyasının temel yapısını oluşturur. Bu unsurlar, oyuncuların oyun dünyasına derinlemesine dalmalarını sağlar ve oyun deneyimini zenginleştirir. Tez, farklı oyun tasarımlarının illüstrasyon tarzlarını analiz ederek, bu illüstrasyonların oyun atmosferine, karakterlere ve hikâye anlatımına nasıl katkı sağladığını araştırmaktadır. Ayrıca, oyun geliştiricilerine illüstrasyonların oyun deneyimini nasıl etkileyebileceği konusunda yeni bakış açıları sunmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Illustration is a unique form of visual arts and is used to visually express a subject. This art technique involves the combination of drawing, painting and other visual elements. It is a method frequently used in many fields such as story books, magazines, advertisements, comics, games and other types of visual media. Illustrations can facilitate understanding of text or narrative, create emotional impact, or convey a message. These visual elements can be created using unique styles, colors and compositions. In this way, it is possible to better express the atmosphere and character of a work. 6 Illustrations used in game designs are artistic elements used to visually express the atmosphere and characters of the game world. These illustrations are often designed in line with the concept and style of the game and offer players the opportunity to explore and interact with the game world. Along with detailed environment designs, rich characters and customization options, illustrations deepen the gaming experience and offer players a unique atmosphere. These visual elements strengthen the aesthetic and emotional meaning of the game, attracting players and emphasizing the unique identity of the game. This study examined in detail the illustrations used in game designs. It includes visual elements such as illustrations, graphics, environmental designs and character models and forms the basic structure of the game world. These elements allow players to dive deeply into the game world and enrich the gaming experience. The thesis analyzes the illustration styles of different game designs and investigates how these illustrations contribute to the game atmosphere, characters and storytelling. It also aims to offer game developers new perspectives on how illustrations can impact the gaming experience.