Bulanık mantık ile reklam kampanyaları için teklif optimizasyon modelinin geliştirilmesi
Bid optimization model for advertising campaigns with fuzzy logic
  1. Tez No: 880307
  2. Yazar: ÜNZÜLE KELEŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DOĞU ÇAĞDAŞ ATİLLA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Veri Analitiği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Veri Analitiği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Turizm sektöründeki rekabetin internet ortamına taşınması ile önce internet ortamından rezervasyon yapılan online seyahat acenteleri (OTA) ardından da birçok otel meta arama motoru (metasearch) geliştirildi. Günümüzde kullanıcılar, bu metasearch'ler sayesinde bir otelin birçok farklı OTA'daki fiyatlarını karşılaştırabilir hatta bu metasearch'ten ilgili linke tıklayarak rezervasyon yapabilir. Bu çalışmada; Türkiye'nin önde gelen OTA'larından Tatil sepeti'nin, dünyanın önde gelen metasearch'lerinden Trivagodaki kampanyalarına, bulanık mantık modeli ile reklam teklifi önerisi verdik. Tatilsepeti'nin kampanyalarının dönüşüm miktarını ve görünürlüğünü maksimize etmeyi, tıklama başına maliyeti (CPC) optimum bir pozisyonda tutmayı amaçladık. Kullanıcı kısıtı ve maliyet kısıtı ile kampanyaların yönetilmesini daha güvenli hale getirdik. Seçilen kampanyaların gelir, maliyet ve tıklama sayıları tarihsel olarak karşılaştırıldığında optimizasyon modelimizin başarılı sonuçlar verdiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
With the transfer of the competition in the tourism sector to the Internet, online travel agencies (OTA), which can be booked from the Internet, and then many hotel meta search engines (metasearch) were developed. Nowadays, users can compare the prices of a hotel in many different OTAs thanks to these metasearch and even make a reservation by clicking on the corresponding link from this metasearch. In this study; We have given an advertising proposal proposal to the campaigns of Tatil sepeti, one of the leading OTAs in Turkey, and Trivago, one of the leading metasearchs in the world, using a fuzzy logic model. We aimed to maximize the conversion amount and visibility of Tatil sepeti's campaigns and to keep the cost per click (CPC) in an optimum position. We made the management of campaigns safer with user and cost constraints. When the revenue, cost and number of clicks of the selected campaigns are compared historically, it has been determined that our optimization model gives successful results.