Shear strength of prestressed concrete transfer beams
Öngermeli beton transfer kirişlerde kesme kuvveti
- Tez No: 880338
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALMİLA UZEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Öngerilmeli transfer kirişler genellikle ince, ve eğer yüksek bir kolondan gelen yükleri transfer ediyorsa ağır yüklere maruz kalan yapılardır. Her ne kadar öngerme işlemi bu tarz kirişlere kesme dayanımı açısından bir avantaj sağlıyor olsa da, yapı bütünlüğü açısından oldukça önemli bir rol oynuyor olmalarından ötürü çok dikkatli bir şekilde tasarlanmalıdırlar. Öngerilmeli beton yapıların kesme dayanımı uzun yıllar boyunca araştırmacılar için önemli bir konu olmuştur. Öngerilmeli beton yapıların kesme dayanım dizaynı, geleneksel betonarme yapıların kesme dayanım tasarımı kadar kolay bir şekilde hesaplanamamaktadır. İlk olarak, fib MC2010 LoA III kesme değerlendirme yöntemi kullanılarak öngerilmeli sürekli transfer kirişlerin kesme dayanımı hesaplama için kritik kesitin yerini belirlemek ve parabolik tendonlu ve kesme donatılı öngerilmeli transfer kirişlerinin açıklığı boyunca farklı kesitlerinin kesme taleplerine karşı kesme kapasitelerinin değişimini anlamak için parametrik bir çalışma yürütülmüştür. Parametrik çalışmanın sonuçları, sürekli devam eden öngerilmeli transfer kirişlerde, kesme göçmesinin birçok tasarım yönetmeliğinde tavsiye edilen kesitlerden başka kesitlerde de olabileceğini ve tendon profilindeki değişimlerin mesnetler etrafındaki kesitlerin kesme kapasitelerini etkilediğini göstermektedir. Bunun yanısıra, kesme kuvveti tahminlerini deneysel sonuçlarla karşılaştırmak için literatürdeki deneyler kullanılarak ikinci bir çalışma yapılmıştır, bu karşılaştırma çalışması kesme tasarım prosedürlerinin yeterliliğini doğrulamak açısından önemlidir.
Özet (Çeviri)
Prestressed transfer girders are generally slender members and may be heavily loaded if transferring a high-rise column. Although prestressing adds an advantage to the shear strength of these members the design must be carried out carefully since transfer girders are critical to the integrity of the whole structure. The estimation of the shear strength in prestressed concrete members has been a topic of interest for researchers for many years. The shear design of prestressed members is not as straightforward as the shear design of conventionally reinforced concrete members. Initially, a parametric study is carried out to locate the critical section for the shear design of post-tensioned continuous transfer girders using the fib MC2010 LoA III shear assessment procedure and to understand the variation of shear capacities versus demands of different sections along the entire length of post- tensioned transfer girders with draped tendons and shear reinforcements. Results of the parametric study show that in continuous post-tensioned transfer girders, sections other than the critical section suggested by many design codes may be critical and the variations in the tendon profile affect the shear capacity of sections around the supports. Subsequently, a second study is conducted using experiments from the literature to compare the shear strength predictions with experimental results, which is important to verify the adequacy of the shear design procedures.