Toplu iş hukuku alanında alternatif uyuşmazlık çözümleri
Alternative dispute resolution in collective labour law
  1. Tez No: 880667
  2. Yazar: GÜLSÜM ERASLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SABAHATTİN YÜREKLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Alternatif Uyuşmazlık Çözümü Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
İş hukukuna ilişkin uyuşmazlıklar ve bu uyuşmazlıkların çözümünde yaşanan sorunlar Türkiye'de uygulayıcıları alternatif çözümlere yöneltmiştir. Gerek öğretideki çalışmalar gerek uygulamaya dönük ihtiyaçlar zamanla kanun yapıcı iradeyi alternatif çözümleri geliştirmeye ve mevzuatın birer parçası haline getirmeye yönlendirmiştir. Bu çalışmamız üç bölüm olarak planlanmıştır. Buna göre; hem bireysel hem toplu iş hukuku açısından işçi, işveren, sendika gibi aktörler arası ilişkilerde yaşanan uyuşmazlıkların boyutu alternatif çözüm yolları perspektifi ile incelenecek, iş hukukunun ulusal ve uluslararası kaynakları incelenecek, alternatif uyuşmazlık çözüm yolları, bu çözüm yollarının işletilmesinde gündeme gelen sorunlar ve tartışmalar mevzuat, öğretideki görüşler, yargı kararları ve tarafımızca getirilen önerilerle ayrı ayrı değerlendirilecek, takiben toplu iş uyuşmazlıklarında barışçıl olmayan ve barışçıl olan çözüm yolları tartışılarak bu yolların işletilmesindeki sorunlar, mevzuat eksiklikleri, yargı kararları eleştirilerine yer verilerek birtakım çözüm önerileri getirilecektir. Bu çalışmamızın toplu iş hukuku aktörleri olan başta emek kavramının sahibi işçiler, işçi sendikaları, işveren sendikaları ve işverenler açısından yol gösterici olmasını umuyor; hukuk yazınına ve hukuk uygulayıcıları ile ilgililere faydalı olmasını diliyoruz.
Özet (Çeviri)
Disputes concerning labour law and problems in resolving these disputes have led practitioners in Turkey to seek alternative solutions. Both the studies in the doctrine and the need-to-implementation oriented needs have led the legislative will to produce alternative solutions and to make them a part of the legislation over time. This study is planned in three parts. Accordingly, the scale of disputes between stakeholders, such as workers, employers, trade unions, both in terms of both individual and collective labour law will be examined from the perspective of alternative solutions, the national and international sources of labor law will be examined. alternative solutions to disputes, problems and discussions that arise in the operation of these solutions will be evaluated separately with legislation, views in the doctrin, judgments and our suggestions, and then non-peaceful and peaceful solutions to collective work disputes will be discussed, criticising problems in their operation, legislative shortcomings, and judicial decisions. I hope that this study will be an useful lead for the actors in collective labour law, particularly the workers who own the concept of labour, workers' unions, employers' unions, and employers and I also hope that it will be useful for the legal literature, legal practitioners and those concerned.